Bílkoviny v psích a kočičích krmivech

Bílkoviny (proteiny) patří mezi nepostradatelné živiny, a to jak u psů, tak i u koček. Potřeba bílkovin se v různých etapách života mění. Na rozdíl od tuků a sacharidů se v těle neukládají a přebytečná množství odchází nevyužitá z těla ven. V živočišném organismu tvoří proteiny 80-90 % organických látek a mají zde řadu funkcí. Neustále tak dochází nejen k jejich degradaci, ale také syntéze (enzymy, protilátky, svalová hmota, transportní bílkoviny – hemoglobin,…zásobní bílkoviny – ferritin, peptidové hormony, aj.), přičemž každá bílkovina má své unikátní složení.

Bílkoviny jsou složeny z aminokyselin. Živé organismy mají celkem 20 základních proteinogenních aminokyselin, které můžeme rozdělit na esenciální (tělo si je nedokáže samo vytvořit a musí je přijímat potravou), semiesenciální (v případě vyšší potřeby a nedostatečné tvorby se z neesenciální kyseliny může stát esenciální) a neesenciální (tělo si je dokáže vytvořit z jiných aminokyselin, glukózy či jiných látek). Esenciálních a semiesenciálních je u psů celkem 10, u koček 11 (taurin = derivát aminokyseliny). Bílkoviny z krmiva tak slouží jako zdroj aminokyselin pro růst, obnovu a látkový metabolismus organismu psa či kočky.

Psi i kočky jsou tedy odkázání na příjem bílkovin krmivy, nicméně jejich kvalita a využitelnost se značně liší. Ve výživě se často používá pojem hrubý protein (dříve dusíkaté látky), tento výraz znamená obsah veškerého dusíku, který je v krmivu přítomen. Tento dusík však může být nejen původem z bílkovin, ale také z nebílkovinných látek (dusičnany, dusitany, močovina, puriny, amidy, volné aminokyseliny aj.).

Množství bílkovin mezi jednotlivými krmivy, a to i mezi granulemi a konzervami, můžeme snadno porovnat. Stačí si vyhledat množství bílkovin (hrubého proteinu v %) a obsah energie (kcal/kg), které mezi sebou vydělíme a vynásobíme 1000. Výsledná hodnota proteinu vychází jako gram/100 kcal.

Příklad:

1) Superprémiové granule pro dospělého psa – obsah hrubého proteinu 26,0 %, obsah energie 3, 880 kcal/kg

(26/3,880) x 1000 = 6,7 g proteinů/100 kcal

2) Super konzerva pro dospělého psa – obsah hrubého proteinu 10,0 %, obsah energie 1,198 kcal/kg

(10/1,198) x 1000 = 8,3 g proteinů/100 kcal

3) Hundebar hovězí dospělý pes – obsah hrubého proteinu 13,7 %, obsah energie 1,000 kcal/kg

(13,7/1,000) x 1000 = 13,7 g proteinů/100 kcal.

Tak teď už objektivně známe skutečný obsah „hrubého“, ještě jednou opakují „hrubého“ proteinu v krmivu, protože toto číslo nám nic neříká o kvalitě použitých zdrojů bílkovin!!!

Abychom aspoň lehce tušili, kolik z tohoto čísla tvoří maso a vnitřností (např. játra a srdce mohou být velmi kvalitními zdroji bílkovin a řady minerálních látek a vitamínů) je třeba si najít složení a pátrat, zda nejsou použity i rostlinné zdroje a v jakém množství (luštěniny – hrášek, čočka,…kukuřičný gluten, bramborový protein aj.). Pokud použijeme kvalitní zdroje bílkovin, není jich potřeba takové množství. Jak už bylo řečeno – v těle se bílkoviny neukládají a pokud je jich v krmivu zbytečně hodně a k tomu nekvalitních, vede to akorát k nadměrné zátěži organismu (trpí především zažívací trakt v čele s játry a ledviny). Toto je zvlášť důležité si uvědomit u starších zvířat, která často trpí nejrůznějšími onemocněními a kvalitní výživa jim dokáže prodloužit a zkvalitnit podzim jejich života. Nicméně je i pravdou, že vykoštěné kuře jednoho výrobce může mít horší kvalitu, než kuřecí moučka jiného výrobce. Bohužel podle údajů na obalu krmiva kvalitní krmivo nepoznáme. Je třeba se více zajímat o samotného výrobce a transparentnost jeho výroby, ale o tom někdy příště.

autor: MVDr. Kateřina Karásková, Ph.D.