Bílkoviny v psích a kočičích krmivech

Bílkoviny (proteiny) patří mezi nepostradatelné živiny, a to jak u psů, tak i u koček. Potřeba bílkovin se v různých etapách života mění. Na rozdíl od tuků a sacharidů se v těle neukládají a přebytečná množství odchází nevyužitá z těla ven. V živočišném organismu tvoří proteiny 80-90 % organických látek a mají zde řadu funkcí. Neustále tak dochází nejen k jejich degradaci, ale také syntéze (enzymy, protilátky, svalová hmota, transportní bílkoviny – hemoglobin,…zásobní bílkoviny – ferritin, peptidové hormony, aj.), přičemž každá bílkovina má své unikátní složení.

Bílkoviny jsou složeny z aminokyselin. Živé organismy mají celkem 20 základních proteinogenních aminokyselin, které můžeme rozdělit na esenciální (tělo si je nedokáže samo vytvořit a musí je přijímat potravou), semiesenciální (v případě vyšší potřeby a nedostatečné tvorby se z neesenciální kyseliny může stát esenciální) a neesenciální (tělo si je dokáže vytvořit z jiných aminokyselin, glukózy či jiných látek). Esenciálních a semiesenciálních je u psů celkem 10, u koček 11 (taurin = derivát aminokyseliny). Bílkoviny z krmiva tak slouží jako zdroj aminokyselin pro růst, obnovu a látkový metabolismus organismu psa či kočky.

Psi i kočky jsou tedy odkázání na příjem bílkovin krmivy, nicméně jejich kvalita a využitelnost se značně liší. Ve výživě se často používá pojem hrubý protein (dříve dusíkaté látky), tento výraz znamená obsah veškerého dusíku, který je v krmivu přítomen. Tento dusík však může být nejen původem z bílkovin, ale také z nebílkovinných látek (dusičnany, dusitany, močovina, puriny, amidy, volné aminokyseliny aj.).

Množství bílkovin mezi jednotlivými krmivy, a to i mezi granulemi a konzervami, můžeme snadno porovnat. Stačí si vyhledat množství bílkovin (hrubého proteinu v %) a obsah energie (kcal/kg), které mezi sebou vydělíme a vynásobíme 1000. Výsledná hodnota proteinu vychází jako gram/100 kcal.

Příklad:

1) Superprémiové granule pro dospělého psa – obsah hrubého proteinu 26,0 %, obsah energie 3, 880 kcal/kg

(26/3,880) x 1000 = 6,7 g proteinů/100 kcal

2) Super konzerva pro dospělého psa – obsah hrubého proteinu 10,0 %, obsah energie 1,198 kcal/kg

(10/1,198) x 1000 = 8,3 g proteinů/100 kcal

3) Hundebar hovězí dospělý pes – obsah hrubého proteinu 13,7 %, obsah energie 1,000 kcal/kg

(13,7/1,000) x 1000 = 13,7 g proteinů/100 kcal.

Tak teď už objektivně známe skutečný obsah „hrubého“, ještě jednou opakují „hrubého“ proteinu v krmivu, protože toto číslo nám nic neříká o kvalitě použitých zdrojů bílkovin!!!

Abychom aspoň lehce tušili, kolik z tohoto čísla tvoří maso a vnitřností (např. játra a srdce mohou být velmi kvalitními zdroji bílkovin a řady minerálních látek a vitamínů) je třeba si najít složení a pátrat, zda nejsou použity i rostlinné zdroje a v jakém množství (luštěniny – hrášek, čočka,…kukuřičný gluten, bramborový protein aj.). Pokud použijeme kvalitní zdroje bílkovin, není jich potřeba takové množství. Jak už bylo řečeno – v těle se bílkoviny neukládají a pokud je jich v krmivu zbytečně hodně a k tomu nekvalitních, vede to akorát k nadměrné zátěži organismu (trpí především zažívací trakt v čele s játry a ledviny). Toto je zvlášť důležité si uvědomit u starších zvířat, která často trpí nejrůznějšími onemocněními a kvalitní výživa jim dokáže prodloužit a zkvalitnit podzim jejich života. Nicméně je i pravdou, že vykoštěné kuře jednoho výrobce může mít horší kvalitu, než kuřecí moučka jiného výrobce. Bohužel podle údajů na obalu krmiva kvalitní krmivo nepoznáme. Je třeba se více zajímat o samotného výrobce a transparentnost jeho výroby, ale o tom někdy příště.

autor: MVDr. Kateřina Karásková, Ph.D.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení