Jak často spí váš pes?

Spánek patří k základním požadavkům života a chrání nás před nadměrným přetížením. V dnešní době má řada lidí s dostatečným spánkem problém, a tak mnozí z nás jen tiše závidí při pohledu na naše psí kamarády, jak každou chvíli někde podřimují. Asi nás tedy nepřekvapí, že průměrná délka spánků je u dospělých psů 12 – 14 hodin denně. Samozřejmě některá plemena, především ta brachycefalická, jako je mops či francouzský buldoček a štěňata, která vynakládají spoustu energie na růst, prospí ještě více. A čím je to dáno? 

Na rozdíl od svých divokých předků dnešní psi nemusí shánět potravu, partnerku ani bojovat o svá území. V řadě případů přišli i o možnost se rozmnožovat (kastrace). Žijí tak relativně klidný a pohodový život, kde jejich největší starostí je, kde se pohodlně uložit a kdy bude vycházka. Tento “bezstarostný” život tak nabízí jedinou možnost jak si krátit den při čekání na majitele, a tou je spánek. 

U savců rozlišujeme dva typy spánku, a to klidný a aktivovaný. Při klidném (pomalém) spánků dýcháme zhluboka a pomalu, krevní tlak se nám nepatrně snižuje a oči se zavřenými víčky se nehýbají. Při aktivovaném (paradoxním) spánku dochází ke ztrátě svalového napětí, hlava prudce klesá a na spícím vidíme rychlé pohyby očních bulbů, tzv. REM spánek (Rapid Eye Movement). V této fázi můžou mít i psi své sny.  

Spánek však může být narušen, a to i u zvířat. Pokud na svém zvířeti pozorujete přílišnou spavost doprovázenou dalším neobvyklým chováním (schovávání se, odmítání hry aj.) či přibírání na váze, neváhejte navštívit svého ošetřujícího veterinárního lékaře. Může to být předzvěst nějakého onemocnění (nedostatečná funkce štítné žlázy, nádorová onemocnění aj.). Spavější se nám můžou zdát i zvířata starší, často je to však dáno tím, že je pohyb z nějakého důvodu bolí (např. špatné klouby), a proto jej odmítají. 

Naopak méně času spaním tráví přirozeně aktivnější psi. V určitých případech to může být opět následek nemoci. Většinou se jedná o onemocnění, která doprovází problémy s dýcháním (příliš obézní jedinci či kardiaci). Nekvalitní spánek pak může trápit městské psy. Nadměrný hluk, znečištění a umělé osvětlení nejsou příjemné ani pro člověka ani pro zvířata. Melatonin, hormon vznikající v mozku během spánku za tmy, je pro kvalitní spánek nepostradatelný, bez něj by u řady obratlovců nebyl možný ani tzv. zimní spánek. Až půjdete večer spát, zkuste si udělat v pokoji úplnou tmu, vypnout všechny kontrolky, zatemnit okna a kvalitně se předtím najíst. Zařaďte do svého i psího jídelníčku potraviny obsahující tryptofan, tedy aminokyselinu, ze které melatonin vzniká (krůtí maso, sýry, tuňák, losos, vajíčka, banán, chia, dýňová či konopná semínka aj.), pomůžete tím nejen svému psovi, ale i sobě, mnohem lépe zvládat dnešní hektický život. 

Věděli jste, že největším spánkovým labužníkem z našich domácích zvířat je prase? To je totiž schopné spát i 21 hodin :)

Tak dobrou noc.