Děti, domácí zvířata a karanténa

deti-karantena-mazlicciDěti se nerady nudí, bohužel v současné době k tomu mají více možností. Není tak divu, že mohou svou pozornost, víc než kdy jindy, upínat právě k domácím zvířatům, a to i přes jejich očividnou nelibost. Jedná z věci, kterou bychom je měli neprodleně naučit je respekt k zvířeti, jeho pocitům i potřebám, jen tak se můžeme vyvarovat nebezpečným situacím. 

 

Děti, co se týče zvířat, jsou velmi kreativní. Oblékají je do našeho oblečení, kreslí na ně, připínají na ně nejrůznější předměty (kolíčky na prádlo,..), cpou je do autíček, kočárku, zkouší na nich manikůru (pedikůru), apod. Většina zvířat, která s námi sdílí domácnost, jsou neuvěřitelně tolerantní jedinci (zvláště psi, boxeři, vyloženě děti milují), ale i když jsou navenek klidní, uvnitř mohou být velmi stresovaní. Každý má svou hranici a jednou děti mohou zajít až příliš daleko a neštěstí je na světě. Není výjimkou utracení zvířete z důvodu agrese, málokdo si však připustí, že tato agrese byla jen nutnou obranou vůči agresivním dětem. 

 

V současné době trávíme doma až moc času, i zvířata potřebují klid a soukromí. Perzistentní stres snižuje kvalitu jejich života. Nastavte doma pro děti jasná pravidla jak se zvířetem zacházet. Naučte děti, že zvířata jsou stvoření, která vnímají bolest stejně jako my, mají své pocity, potřeby, preference i hranice. Často dochází k pokousání dětí díky tomu, že zvíře vyděsí a ono jen přirozeně zareaguje. Naučte je, že zvíře, které spí či odpočívá, nesmí rušit. Nesmí jej obtěžovat při žraní či pití, krást jim hračky, odměny ani jiné věci. Často to dělají malé děti, které se snaží jim přímo z tlamy něco sebrat. Dívat se psům zpříma do očí je může také provokovat. Zvířata objímat, sklánět se nad nimi, pusinkovat je, popleskávat po hlavě se může zdát jako neškodná záležitost, ale pro řadu psů i koček je toto dost traumatický zážitek, zvlášť v případě, že tyto činnosti na něm praktikuje malé velmi hlasité dítě.

 

Velké procento pokousaných děti  jsou malé děti pokousané vlastním psem či psem kamarádů, sousedů, nastavte si tak doma jasná pravidla:

 

  1. Dozorujte je a naučte se řeč těla vašeho mazlíčka (před kousnutím řada psů na chviličku ztuhne, viz tabulky), separujte hlavně malé děti od zvířat (branka), na oblékání a jiné pokusy jim kupte plyšáka
  2. Naučte děti se o zvířata starat - připravit jim jídlo, donést vodu, vymýt misky, trénovat povely u psů, přilákat morče k ruce pomocí pamlsku, apod.

 

A v neposlední řadě vezměte psa na pořádnou procházku, kde si odpočine, kočičku ukliďte do klidné místnosti a rozmazlujte jejich chuťové buňky. Přece jen s plným žaludkem kvalitního jídla je život hned mnohem hezčí.

 

Znaky_psi_uzkosti_CZ

 

Znaky_kocici_uzkost_CZ

 

 

autor: MVDr. Kateřina Karásková, Ph.D.