Dopřejte klidné svátky i svým mazlíčkům

Poslední týdny roku jsou rok od roku hektičtější a stres nenápadně dopadá i na naše chlupaté kamarády. Ač se to nemusí zdát, psi i kočky vycítí naše napětí mnohem víc, než sami sobě přiznáme. Naštěstí stres brzy opadne a budeme mít čas jim to vynahradit.

Sváteční hodování v misce

Nazdobená štědrovečerní tabule a voňavé dobroty určitě pejsky i kočky zaujmou, jenže jak obecně platí, lidská strava našim zvířecím kamarádům neprospívá. Ať už je sůl, koření anebo mastnota, to všechno je pro ně bohužel spíš nápor na žaludek a slinivku, než gurmánský zážitek. Speciálně pak pro mazlíčky, které celoročně krmíme suchou stravou (granulemi). Právě pro ně může být jediná porce zcela odlišného krmení velikým zažívacím problémem. Zkuste si ale nechat trochu nesoleného, čirého, masového vývaru z polévky a chuťově jím zpestřit klasickou porci granulí, uvidíte, že to neurazí pejska ani kočičku. Zvlášť pro kočku je to vítaným zdrojem po mase vonících tekutin, které nezbytně potřebuje.

Pejskovi můžete připravit a´la variantu tradičního řízku se salátem: Povařte doměkka mrkev, přidejte do ní třeba vařené ječné kroupy anebo jen hrst ovesných vloček. Masíčko (hovězí, drůbeží či vykoštěné rybí) nechte nasucho a samozřejmě bez trojobalu! zatáhnout na pánvi. Stačí prohřát pár minut z každé strany, místo soli můžete provonit špetkou rozmarýnu a jde se podávat.

Cukroví pro pejska

Všechny ty naše nazdobené, sladké parády sice voní a vypadají lákavě, ale zvířecímu bříšku neprospějí. Čokoláda je pro ně toxická, protože obsahuje theobromin a kofein, látky, které mají neblahý vliv na srdeční činnost. Pokud by jí náhodou spořádali i s alobalem, budete pravděpodobně místo zlatého prasátka vyhlížet něco docela jiného. Čokoládou nechtějte krmit ani potkánky, morčátka nebo koně, stejně nebezpečná je i pro ně.

Ořechy mohou vyvolat, stejně jako u lidí, silnou alergickou reakci. Zároveň se jejich slupka, například z vlašáku, může zaseknout v útrobách trávicího traktu a pak už jde jen o souboj s časem. Makadamové ořechy jsou pro mazlíčky prokazatelné toxické, takže ty raději nechte mimo dosah. Navíc vysoký obsah tuků v oříšcích může být pěkný nápor pro slinivku. Psi ani kočky ořechy nepotřebují, takže není důvod jim je dávat. Natož solené arašídy během Silvestra!

Jestli chcete dopřát cukroví i svému hafanovi, zkuste mu připravit zdravou variantu. Můžete si na ní pochutnat i vy.

1 hrnek špaldové mouky, 1 banán, 2 lžíce kokosového oleje, 1 celé vejce, lžíce chia semínek

Ingredience promísíme a vypracujeme do vláčného těsta. Dejte prostor své fantazii, těsto můžete vyválet a vykrajovat třeba klasická linecká kolečka, kostičky, anebo jen vyválet v dlani do kuliček a vidličkou na pečicím papíru rozplácnout. Takto připravené parády rozložíme na plech a pečeme cca 30 - 40 min na 180 °C.

Se zpestřováním jídelníčku opatrně

Je zcela správné vyvažovat sváteční přísun kaloricky bohaté stravy čerstvým ovocem. Spousta psů miluje jablka, hrušky nebo mandarinky. Známe i kočičí fanoušky melounu. Je třeba ale vést v patrnosti, že málo zralé, tedy kyselé plody mohou nehezky podráždit žaludek. Některé ovoce, např. mango a ananas, bohaté na jednoduché sacharidy, v trávicím traktu rychle kvasí, což vede k nadýmání či průjmům. Fakt, že hroznové víno a rozinky, jsou pro psy toxické, je poměrně zakořeněný, ale raději jej ještě připomeneme. Nestojí za to zbytečně riskovat. Nebezpečné je také avokádo, které je třeba pro ptáky vyloženě jedovaté.

Cibule ani česnek by se do psí, kočičí či koňské potravy neměly vůbec dostat. Sloučeniny v těchto cibulovinách ničí červené krvinky, konkrétně hemoglobin, který na sebe váže kyslík. Požití česneku, či cibule v množství větším než 5g / kg hmotnosti zvířete může vést k otravě, přičemž u koček je tato hranice ještě nižší.

Bujarý konec roku není pro každého

Během silvestrovských oslav se může stát, že se Vaše zvíře tzv. nachomýtne ke skleničce s pivem či jiným alkoholem, na to pozor! Hranice toxicity alkoholu je u psů i koček velmi nízká. Na trhu jsou dnes speciální psí piva a dokonce jakoby prosecca (pawsecca), která jsou zcela bez alkoholu a můžete si tak bez obav připít na další rok.

Pokud váš mazlíček špatně snáší ohňostroje a nemáte možnost se jejich hluku vyhnout, doporučujeme vyzkoušet přírodní preparáty na potlačení úzkostí, např. Dolvit Calm.

Veterináři si také zaslouží klidné svátky

Od našich spřátelených veterinárních lékařů velmi dobře víme, že Vánoce a konec roku jsou pro ně vždy ve znamení pohotovosti. Myslete také na ně, až budete chtít svému chlupáči dát kosti z pečeného kapra, kus kotlety anebo čokoládové cukroví. V případě, že se pejskovi kost zasekne v jícnu, začne se jí dusit, či se otráví, pomoc musí přijít v jednotkách minut.

Ostatně vyznavačům skrmování kostí, jakožto domnělému, ultimátnímu zdroji vápníku, bychom vřele doporučovali strávit víkend na veterinární ambulanci, aby viděli v jakých bolestech se zvířátko vinou majitele ocitne, pokud se mu části kostí nahromadí ve střevech a nemohou ani tam ani zpět.

Vyražte do přírody

Po všech těch dobrotách a svátečním lenošení vyražte také do přírody. Uvidíte, že na čerstvém vzduchu, při aportování klacků anebo jen poklidné vycházce přijdete na jiné myšlenky. Cestou se můžete zastavit nadělit ptáčkům do krmítek. Slané ani sladké pečivo jim ale nenoste, nesvědčí jim to. Nejvíc si pochutnají na různých semínkách a zavěšeném loji.

Chvíle, které během volna strávíte společně celá rodina či smečka, jsou pro vašeho miláčka nakonec to nejdůležitější a nenahradí to žádná hromada dárků pod stromečkem. Tak šťastné a veselé. A do nového roku s předsevzetím kvalitního stravování :)

Markéta & Katka