Jak se bránit ohavnému hmyzu? část 1.

Sezóna otravné havěti je v plném proudu. Obtěžuje nejen nás, ale i naše 4nohé přátele. Často nás tedy napadá otázka, zdali se s tím dá něco efektivně dělat a jestli jsou pro nás tito ektoparazité (parazité útočící zvnějšku) nějak nebezpeční? Odpověď na obě otázky je ano. Věnujme se nejprve tomu, proč jsou tito ektoparazité nebezpeční. Řada z nás by jim i odpustila tu kapku krve, co si z nás či zvířátek vysají (každý se musí nějak živit), ale co už odpustit nejde, je přenos různých infekcí a alergické reakce, které mohou způsobit. Navíc cestování se psem je dnes běžná záležitost a zvlášť v cizích zemích často hrozí ještě vyšší riziko, že si domů přivezeme i nějakou infekční nemoc.

Mezi nejběžnější vetřelce v kožíšcích tady patří: klepítkatci (jako jsou různé druhy svrabu či klíšťat) a různé druhy hmyzu (blechy, komáři, všenky, kloši, mouchy, ploštice zákeřnice,…). Když pomineme možné alergické reakce (časté hlavně u blech), tak seznam onemocnění, které mohou tyto druhy přenášet je poměrně dlouhý. Často se jedná i o druhy, které napadají člověka a tak i nám hrozí riziko nějaké nepříjemné nemoci. Zde je jednoduchý seznam uvádějící pár příkladů onemocnění přenášených parazity, která jsou nebezpečné pro člověka a/nebo psa či kočku.

 • Klíšťata (různé druhy) – viry (klíšťová encefalitida), bakterie (Lymeská borrelióza, ehrlichióza, rickettsióza, bartonelóza, anaplazmóza..), paraziti (babezióza, hepatozoonóza, cytauxzoonóza)
 • Blechy – tasemnice psí (nakažení po pozření blechy, která obsahuje vývojové stádium, této tasemnice), popř. některé druhy bakterií (Salmonella spp., Staphylococcus spp., Bartonella henselae,…)
 • Komáři (různé druhy) – dirofilarióza (velké hlístice parazitující v srdci, plícních arterií a aortě – hl. jižní Evropa, Afrika, Austrálie, severovýchod USA, Kanada, ale jsou už i na Slovensku či v Maďarsku), leishmanióza (jižní Evropa, Asie, Afrika), …
 • Mouchy – spíše v topických a subtropických oblastech – trypanozomózy (moucha tse-tse), telazióza (oční onemocnění – mouchy rodu Musca)
 • Ploštice zákeřnice (Jižní Amerika) – Trypanosoma cruzi (Chagasova nemoc),…

Dobrá zpráva je, že možnosti ochrany vůči těmto parazitům a tím i nemocem, které přenáší, existuje. Na trhu je celá řada přípravků v různých formách (obojky, spreje, spot-on,…), které jsou mnohdy volně k dostání. Nutno však říct, že pokud dané přípravky nejsou aplikovány správně, jejich účinnost není valná, stejně jako délka jejich působení se různí. Zároveň si musíme dát pozor, pro koho je přípravek určen, protože to, co je určeno pro psy, může být pro kočky toxické! Je tedy potřeba kontaktu bezprostředně po aplikaci přípravku, pokud se psi a kočky pohybují ve stejných prostorách! Uveďme alespoň pár příkladu, co lze použít u koček a co ne.

Pro kočky je toxický:

 • Amitraz (přípravek Ektodex, ProMeris Duo, Preventic,…)
 • Pyretroidy (Scalibor – obsahuje deltametrin = pyretroid,..)

Pro kočky můžeme použít:

 • Fipronil (např. přípravek Frontline Combo – zde je účinná látka fipronil v kombinaci s methoprenem – obě látky jsou pro kočky bezpečné)
 • Imidacloprid (např. přípravek Advantage x pro psy přípravek Advantix – zde už je použit imidacloprid + permethrin – název velmi podobný, ale má o 1 účinnou látku navíc – ta je však toxická pro kočky = tento přípravek pro psy je tak toxický pro kočky)
 • Selamectin (např. přípravek Stronghold)
 • Metaflumizon (např. přípravek ProMeris, ale pozor! přípravek ProMeris Duo však ne – ten je již toxický – viz výše!),…

Pokud už parazity máme doma, je nutné zlikvidovat i jejich vývojová stádia. Dobrým příkladem jsou blechy, které patří mezi nejčastější ektoparazity v našich podmínkách, a jejich vajíčka máme za chvíli všude, kde se napadené zvíře pohybovalo. Takže čistit, prát, vysávat (suchá cesta je zde lepší, vlhko podporuje jejich další vývoj).

Boj je to nelehký, ale nutný. Zároveň by měl být uvážený, abychom naše zvíře zbytečně nezatěžovali něčím, co není potřeba či vůbec nefunguje. Ne všechny parazity totiž můžeme zlikvidovat stejnými prostředky, proto je dobré konzultovat ochranu vůči nim s ošetřujícím veterinárním lékařem.

autor: MVDr. Kateřina Karásková, Ph.D.