Jak se bránit ohavnému hmyzu? část 2.

V pokračování článku se mrkneme na přírodní způsoby obrany proti hmyzu.

Komáři, mouchy, klíšťata anebo ohavní kloši vás budou spíše ignorovat, pokud společně se svým psíkem vyrazíte zahaleni do odéru nějaké té bylinky či koření.

Asi nejotravnější je pro lezoucí či létající hmyz vůně citronelly, tedy oleje z citronové trávy (Cymbopogon). Osvědčit se může v podobě vonných svíček či aromatického oleje v lampě, pokud trávíte večery na terase. Ale jak chránit pejsky v přírodě? Našli jsme ji v šamponu a obojcích Menforsan v kombinaci s eukalyptem. Výhodou této ryze přírodní kombinace je možnost obojek použít i u štěňat, březích fen či pejsků citlivých na insekticidy. Zároveň se nemusíte obávat, pokud máte v domácnosti malé dítě.

Stejnou kombinaci účinných esenciálních olejů najdete v produktu pod značkou DM S-Quito free. Tento produkt je decentně, příjemně voňavý a lehounce chladivý, nicméně jako u většiny přírodních produktů je potřeba jej aplikovat poměrně často, aby spolehlivě odpuzoval. Pokud tedy váš pejsek snese aplikaci prostředku sprejem, můžete se na cestu do lesa vyzbrojit společně.

Hřebíček je další aroma, které vadí širokému spektru hmyzu, přičemž odpuzovač z něj vyrobíte velmi snadno. Stačí 30 hřebíčků a jedna 200 ml francovka, tedy Alpa. Koření naložte aspoň na týden, občas promíchejte, pak sceďte a voilá, parádní repelent je na světě. Myslete ale na to, že nelze aplikovat na světlé oblečení, tedy ani na světlé pejsky, neboť zanechává fleky.

Další z řady esencí, která má ověřené insekticidní účinky je geraniol, což je sladce růžová vůně hojně používaná v parfémech. Krvežíznivý hmyz odpuzuje, nicméně může naopak přitáhnout ten medonosný. Geraniol naleznete v produktech Sargeant´s Green sprej či obojek. Tato „zelená“ značka nabízí ve svém portfoliu také spot-on pipetky na bázi přírodních olejů (obsahuje peprmintový, skořicový, citronellový, hřebíčkový, tymiánový a vanilinový olej).

Klíšťata se vám také velmi pravděpodobně vyhnou, pokud ucítí vůni rozmarýnu. Repelent z této bylinky si snadno připravíte doma:

Stačí povařit 100 g čerstvého anebo 200 g sušeného rozmarýnu v 1l vody, nechat vychladnout, scedit a do studeného odvaru přidat lžíci bílého vinného octa. Hotový roztok je potřeba uchovávat v lednici a lze jej bez obav používat na všechny členy vaší smečky.

Mezi další suroviny, které se dají použít na přírodní repelenty je například máta, libeček, grepfruity, pelyněk, třezalka, šalvěj, slupky z ořechů … stačí mrknout na internet. Ale na rozdíl od chemických verzí je nutné vždy zohlednit jejich krátkou účinnost (aplikace ideálně každou půlhodinu) a samozřejmě také aktuální podmínky v oblasti, kde se pohybujete. Na výskyt či zvýšenou krvežíznivost hmyzu má velký vliv počasí (blížící se bouřka), sucho či denní doba. Tedy rozhodně není radno podceňovat jejich zákeřnost.

A jak je to s těmi babskými radami?

Pivovarské kvasnice (Pangamin) jsou zdrojem přirozeného komplexu vitamínů B a říká se, že právě zvýšenou konzumací tohoto vitamínu se chráníme před nálety náruživého hmyzu, nicméně vědecky tato teorie nebyla dosud potvrzena. Česnek má podobnou pověst, avšak s tím zásadním rozdílem, že pro pejsky je jedovatý, protože stejně jako cibule obsahuje N-propyldisulfid a alylpropylsulfid, které narušují červené krvinky a mohou vést k závažným poškozením. Takže důvěřuj, ale prověřuj!
Mimochodem věděli jste že: pro komáry, klíšťata a další havěť je nejatraktivnější krevní skupina 0, takže majitelé nulky, prosím, dbejte o to víc na svou ochranu ????

První psí šéfkuchař Vám v každém případě přeje, abyste si léto užili naplno a pokud možno ve zdraví!