Jak se psem a kočkou zvládnout horko

Všichni si rádi užíváme sluníčko, především venku, v přírodě a v doprovodu našich chlupatých kamarádů. Jak ale předejít jejich možnému přehřátí?

Pro začátek je dobré si uvědomit, že psí ani kočičí tělo není vybaveno potními žlázami, jako lidské. Veškerá termoregulace u psa tedy probíhá zrychleným dýcháním, kdy se na jazyku a v dutině ústní odpařují sliny, tedy voda. Kočky se v horku chladí podobně, otevřenou tlamičkou s vyplazeným jazykem. Zároveň jejich uši dovedou odvádět horko. Ve venkovních podmínkách si obvykle najdou stinné, chladné místo, kde většinou ve spánku, den přečkají.

Kočky a psi v uzavřených domácích podmínkách jsou tedy zcela závislí na naší pomoci.

Předejděte dehydrataci

Pes se může velmi snadno dehydrovat, proto je v horkých dnech nutné věnovat pozornost nádobě s vodou. Je třeba ji častěji měnit, aby se v teplém počasí nekazila, zvlášť pokud si v ní pejsek vyplachuje po jídle tlamu. Voda by měla být umístěna na chladném, stinném místě a mělo by jí být dostatek. Tedy pokud běžně pije méně, klidně mu dopřejte větší misku.

 

Kočky, jako potomci pouštních šelem, přirozeně málo pijí, proto je u nich riziko dehydratace v uzavřených domácích podmínkách poměrně vysoké. V období veder je tedy vhodné do jídelníčku zařadit krmivo obsahující vyšší podíl vlhkosti. To znamená, granule nahradit konzervami, kapsičkami či jen syrovým anebo povařeným masem.

Víte, kolik vody by měl váš pes či kočka denně vypít? Mrkněte na článek věnující se tomuto tématu.

Pes nesmí zůstat v zaparkovaném autě

Žádná chvilka není dost krátká pro psa v zavřeném autě. NIKDY ho tam nenechávejte, ačkoliv je venkovní teplota okolo 25°C. V uzavřeném autě může teplota ve vozu velmi rychle narůst a to až 2 – 3x, tzn. na 50 – 70°C! Pejsek je tak vystaven extrémnímu riziku přehřátí a infarktu, ze kterého se bez rychlého zásahu nemusí ve zdraví dostat. Zároveň se tímto jednáním dopouštíte trestného činu týrání zvířat.

Může se pes v horku koupat?

Ochlazení zvířátka vodou je možné, ale nikoliv vhozením do studené vody, to má bohužel zcela opačný efekt – cévy na povrchu těla se šokem stáhnou a tím se zvýší teplota uvnitř těla. Pokud tedy chladit vodou, pak nejlépe zabalením do chladné, vlhké osušky, či postupným sprchováním vlažnou vodou.

Ačkoliv je spousta psů, kteří dobře plavou, nenechávejte je bez dozoru u vody, či bazénu. Pokud by dostali ze studené vody šok, nemusí se z bazénu sami dostat. Pokud si přeci jen zaplavou v chlorované či slané vodě, dopřejte jim, stejně jako sobě, po koupeli sprchu čistou vodou, abyste ze srsti vypláchli zbytky chlorinů i soli.
Nenechávejte je pít vodu z bazénu, chemikálie obsažené v pečlivě udržované vodě, není pro zvířata vůbec vhodná.

Kratší srst v horku pomůže

Nebojte se svému zvířeti v létě zkrátit srst (např. trimováním), ale pozor! neholte je. Vrstva srsti má ochrannou funkci i proti přehřátí a dokonce spálení od slunce. Bezsrstá plemena je naprosto nezbytné před pobytem na slunci ošetřit krémem s ochranným faktorem vhodným pro zvířata např. tento. Kočičky je vhodné častěji kartáčovat, pomáhá jim to předcházet přehřátí.

Pozor na spáleniny tlapek

Nevenčete svého pejska v horkých dnech přes poledne, kromě přehřátí si totiž může popálit polštářky pacek. Nevěříte? Zkuste si naboso stoupnout na asfaltový chodník a uvidíte, čemu musí tlapky čelit. Stejně jako v zimě, je vhodné pejskům ošetřovat tlapky i v horkém létě. Na trhu je celá řada doplňků, vybrat si můžete např. ryze přírodní produkt na bázi konopného oleje od EcoPets anebo veterinární přípravek od TopVet.

Funkční doplňky do horkých dnů

Skvěle zásobený trh se zvířecími doplňky hezky ilustruje naší rostoucí péči o němé tváře. Vybírat lze mezi širokým spektrem různých chladících podložek, dek či pelíšků. Některé jsou samochladící, některé je třeba nachladit v mrazničce. Velmi praktické jsou také vestičky, které můžete pejskovi obléci na vycházku či během cestování. Vodní fontánky pomohou díky filtraci a cirkulaci udržet vodu čerstvější i během horkého víkendu. Vybírat je tedy z čeho.

Chlazené zvířecí dobroty

Víte, že si můžete společně pochutnat třeba na chlazeném melounu? Je plný vody a krátkých cukrů, takže není čeho se obávat. Pejskovi či kočičce můžete doma připravit dokonce zdravou zmrzlinu. Jednoduše smícháte směs od Biollie s vodou, dáte do mrazničky a můžete si pochutnat ????
Místo alkoholického piva, dopřejte svému pejskovi raději psí variantu nebo luxusní prosecco vhodné pro kočičky i pejsky.

Přejeme bezstarostné léto ????