Jak správně psům čistit oči

Stejně jako se lidem dělají v koutcích ospalky a občas jim slzí oči, tak i u pejsků je potřeba hlídat, aby se normální „samočistící“ funkce očí nezvrhla v něco horšího – infekci, zánět, či nedošlo k jinému poškození. Je dobré si uvědomit, že pejsci mají k zemi o dost blíž než lidé. O to více jsou vystaveni prachu, ale i třeba zplodinám (myslete na to, pokud váš pejsek chodí do garáže!).

To nejsnažší je, vytřít každý den pejskovi žmolečky a cestičky od slz například jen navlhčeným odličovacím tamponem. Pokud máte chlupatější plemeno, tam je nezbytné oči hlídat pečlivěji. Chlupy mohou padat do očí a dráždit tak rohovku. Dogovitá plemena jsou pro změnu náchylná k problémům s víčky – mohou se vtáčet dovnitř (entropium) a pokud se tento problém včas neřeší (obvykle chirurgicky), oko může být časem tak poškozeno, že už nebude možné jej vyléčit. Vznikající problém obvykle indikuje silné slzení, mžourání a zarudlé oko. Druhá varianta problému s víčky je jejich vychlípení (ektropium), které postihuje plemena s volnější kůží na hlavě. Kromě dogovitých plemen jako je boxer, šarpej a německá doga tento problém trápí např. basety, kokršpaněly, bloodhoundy. Oko je v tomto případě příliš otevřené a nechráněné vůči prachu, nečistotám, ale i světlu a větru. Je tedy mnohem náchylnější k infekci.
Pejsci s vypoulenějšíma očima (to zní divně, ale myslím tím buldočky, mopsíky, brabantíky atp.) jsou mnohem víc vystaveni riziku úrazu oka, třeba jen během hry anebo při vycházce v lese. Pokud by nedejbože došlo k takové nehodě, není nač čekat a ihned vyražte k veterináři, včasný zásah může pomoci oko zachránit.

A co je dobré mít doma pro běžný výplach oka? Třeba pro situaci, kdy má pejsek v očíčku nějakou nečistotu, kterou se nedaří přirozeně odplavit? Kapátko – super obyčejná věc z lékárny asi tak za 20,- Kč – do kterého stačí leckdy jen převařená, chladná voda. Nic nezkazíte borovou vodou, případně umělými slzami (např. Vidisic).
V případě, že Vašemu pejskovi hodně slzí oči a nechává to neestetické cestičky, pak je dobré sáhnout po nějakém šetrném čisticím prostředku. Nám se u chow-chowa velice osvědčily české produkty vyvinuté veterinárním lékařem – Pets are Friends, které nejsou drahé a zároveň jsou poměrně efektivní.

A pokud už máte pocit, že zarudlé, slzející, nebo snad dokonce oteklé či zahnisané oko nezvládnete ukočírovat, není jiné cesty než k veterináři. Tak držíme palce, ať se to nestane. 

Čtenářům z Prahy a okolí mohu vřele doporučit paní doktorku Lenskou, zvířecí oftalmoložku, klinika Vetlife.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení