Jak správně psům čistit oči

Stejně jako se lidem dělají v koutcích ospalky a občas jim slzí oči, tak i u pejsků je potřeba hlídat, aby se normální „samočistící“ funkce očí nezvrhla v něco horšího – infekci, zánět, či nedošlo k jinému poškození. Je dobré si uvědomit, že pejsci mají k zemi o dost blíž než lidé. O to více jsou vystaveni prachu, ale i třeba zplodinám (myslete na to, pokud váš pejsek chodí do garáže!).

To nejsnažší je, vytřít každý den pejskovi žmolečky a cestičky od slz například jen navlhčeným odličovacím tamponem. Pokud máte chlupatější plemeno, tam je nezbytné oči hlídat pečlivěji. Chlupy mohou padat do očí a dráždit tak rohovku. Dogovitá plemena jsou pro změnu náchylná k problémům s víčky – mohou se vtáčet dovnitř (entropium) a pokud se tento problém včas neřeší (obvykle chirurgicky), oko může být časem tak poškozeno, že už nebude možné jej vyléčit. Vznikající problém obvykle indikuje silné slzení, mžourání a zarudlé oko. Druhá varianta problému s víčky je jejich vychlípení (ektropium), které postihuje plemena s volnější kůží na hlavě. Kromě dogovitých plemen jako je boxer, šarpej a německá doga tento problém trápí např. basety, kokršpaněly, bloodhoundy. Oko je v tomto případě příliš otevřené a nechráněné vůči prachu, nečistotám, ale i světlu a větru. Je tedy mnohem náchylnější k infekci.
Pejsci s vypoulenějšíma očima (to zní divně, ale myslím tím buldočky, mopsíky, brabantíky atp.) jsou mnohem víc vystaveni riziku úrazu oka, třeba jen během hry anebo při vycházce v lese. Pokud by nedejbože došlo k takové nehodě, není nač čekat a ihned vyražte k veterináři, včasný zásah může pomoci oko zachránit.

A co je dobré mít doma pro běžný výplach oka? Třeba pro situaci, kdy má pejsek v očíčku nějakou nečistotu, kterou se nedaří přirozeně odplavit? Kapátko – super obyčejná věc z lékárny asi tak za 20,- Kč – do kterého stačí leckdy jen převařená, chladná voda. Nic nezkazíte borovou vodou, případně umělými slzami (např. Vidisic).
V případě, že Vašemu pejskovi hodně slzí oči a nechává to neestetické cestičky, pak je dobré sáhnout po nějakém šetrném čisticím prostředku. Nám se u chow-chowa velice osvědčily české produkty vyvinuté veterinárním lékařem – Pets are Friends, které nejsou drahé a zároveň jsou poměrně efektivní.

A pokud už máte pocit, že zarudlé, slzející, nebo snad dokonce oteklé či zahnisané oko nezvládnete ukočírovat, není jiné cesty než k veterináři. Tak držíme palce, ať se to nestane. 

Čtenářům z Prahy a okolí mohu vřele doporučit paní doktorku Lenskou, zvířecí oftalmoložku, klinika Vetlife.