Jak zastřihávat psí drápky

Poměrně často se setkávám s tím, že majitelé pejsků nevědí, jak by měli o své zvířátko průběžně pečovat nad rámec povinných očkování, proto bych ráda tomuto tématu věnovala menší seriál, ve kterém se zaměříme na oblasti, kterým se fajn věnovat pozornost.
Mnohokrát se mi potvrdilo stokrát omleté, že prevence je základ a ušetří zbytečné trápení a nemalé výdaje, tak věřím, že následující (slibuji, že stručné) instrukce budou užitečné. Pomůžu Vám také, vytvořit si velmi užitečnou zvířecí lékárničku (to se netýká jen pejsků, ale i kočiček), kterou oceníte třeba také na společných výletech.

Takže začneme rovnou zostra…

Drápky

Psí, ale i kočičí, morčečí, králičí a další zvířecí drápky je potřeba je pravidelně kontrolovat, aby nepřerůstaly a nebránily tak zvířátku v pohybu. U pejsků je jednoduchý indikátor přerostlosti – „cvakání“ při chůzi po podlaze, který by měl po správné úpravě drápků zmizet. Pokud byste je nechali nadále růst, s největší pravděpodobností jen o to víc proroste lůžko a bude složitější drápky zkracovat.

Jak poznáte, o kolik smíte drápek zkrátit? Tak, aby se ve volném stoji vůbec nedotýkaly či těsně dotýkaly země. Pokud si pejsek běžným pohybem drápky sám udržuje krátké, máte to skvěle zařízené, nezapomínejte ale hlídat paspárky (takové ty zakrnělé drápky na vnitřní straně předních a u některých plemen i zadních tlapek). Ty totiž nemají šanci se mechanicky obrušovat a často u nich třeba během hry dochází k ulomení spojenému s krvácením.

claws

Na zkracování je nutné pořídit si speciální kleštičky, které budou dostatečně silné úměrně velikosti drápku. Mohou vypadat jako gilotinka, anebo jako kleštičky s výřezem. Pořizovací cena takových kleštiček je okolo 150,- Kč, tedy nic dramatického a budete je mít na léta. Rozhodně nepoužívejte nůžky na nehty ani nic podobného, psí drápek je, narozdíl od plochého lidského nehtu, kulatý a plný, takže ho můžete takovým nástrojem jen rozdrtit a způsobit tak svému zvířátku bolest. A kdyby jste náhodou střihli dál, než byl úmysl, krvácení nezpůsobí konec světa – pejsci mají koncovky hodně prokrvené, ale pokud na drápek přitlačíte kus gázy, za pár minut se krvácení zastaví. U tmavosrstých plemen speciálně je těžké prohlédnout, kde končí lůžko. Tady je potřeba ve zkracování postupovat obezřetně a po malých kouscích… prostě hezky, v klidu. S pejskem si povídejte, hlaďte ho, odměny jsou tady opravdu žádoucí.

dog-nail-clippers

Samozřejmě, že pokud se na DIY zkracování necítíte, vezměte chlupáče k veterináři, úprava drápků stojí obvykle okolo 50,- Kč a zabere pár minut, podle toho, jak pejsek bude spolupracovat. Každopádně, čím dříve si hafík na takové procedury zvykne, tím lépe pro vás oba, je to záležitost na celý život, které se nevyhnete.