Jsou bezobilná krmiva opravdu tak prospěšná?

Již několik let vládnou ve světě krmiv snahy výrobců idealizovat bezobilná (grain-free) krmiva tak, aby si kupující mysleli, že pro jejich miláčky není nic lepšího pod sluncem. Každá věc má však dvě strany.

Bezobilná krmiva pro psy a kočky byla prvotně reakcí na kontaminované dodávky obilovin z Číny tzv. melaminem, tedy chemickou sloučeninou, která se používá při výrobě umělých hmot. Melamin je velmi bohatý na dusík, takže přimícháním takové látky k obilovinám lehce zvýšíte hodnotu jejich hrubého proteinu (dusíkatých látek), což je hodnota často mylně pokládána za obsah bílkovin v daném krmivu. Nebudeme ale popírat, že cena komodit se odvíjí i od této hodnoty. Ve skutečnosti je však hrubý protein hodnota veškerého dusíku v daném krmivu, a ten může pocházet jak z bílkovin, tak právě i z jiných látek. Melamin je pro organismus toxický a po požití krmiv kontaminovaných právě touto látkou došlo u psů i koček k řadě úmrtí. Kontaminováno však může být ledacos. Dnešní argumenty výrobců bezobilných krmiv se tak opírají především o prevenci alergických reakcí.

Pokud vezmeme v úvahu nežádoucí reakce na krmivo, tak je můžeme zjednodušeně rozdělit na potravinovou intoleranci, pseudoalergii (přecitlivělost) a potravní alergii (hypersenzitivitu). A právě skutečná potravní alergie, kdy se jedná o nepřiměřenou reakci imunitního systému, na obiloviny je u psů velmi vzácná. Pokud se něco takového vyskytuje, jedná se spíše o přecitlivělost (podobně jako je u lidí celiakie). Jiný důvod, proč se vyhýbat u psů obilovinám, než je potravní alergie na ně, není v současné době znám. Právě naopak.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv USA (FDA – The U.S. Food and Drug Administration) vydal v nedávné době varování, že právě bezobilné diety mohou vést u psů k srdečnímu onemocnění, tzv. dilatační kardiomyopatii – zvětšení srdce vedoucí až k jeho selhání. Jednalo se vždy o krmiva, kde byl mezi hlavními komponenty použit hrášek, čočka, či jiné luštěniny nebo brambory. Výše zmíněný úřad již zaznamenal řadu hlášení, kde se dilatační kardiomyopatie vyskytla u plemen psů, která k tomuto onemocnění nemají genetickou dispozici (pozn. genetickou predispozici pro vznik dilatační kardiomyopatie mají především tyto plemena – dobrman a boxer, dále německá doga, irský vlkodav, bernardýn či novofundlandský pes, popř. americký a anglický kokršpaněl). V současné době není znám přesný mechanismus ani souvislosti vzniku daného onemocnění a krmením bezobilného krmiva, nicméně FDA se ve spolupráci s dalšími odborníky touto problematikou intenzivně zabývá. FDA zároveň vyzývá všechny veterinární lékaře i majitele zvířat, aby jí výskyt tohoto onemocnění srdce, kde je možná souvislost s používáním bezobilných krmiv, neprodleně hlásili.

Závěrem lze tedy říct, že krmiva, kde je jako příloha použita obilovina, bychom neměli zavrhovat jen na základě reklam výrobce. Krmiva, která obiloviny obsahují, by však měla být postavena na obilovinách celozrnných, ne mlýnských odpadech a s dostatečným zastoupením běžných živočišných produktů (masové moučky,..), tedy bez přehnané exotiky.

 

Zdroj: FDA (The U.S. Food and Drug Administration): FDA Investigating Potential Connection Between Diet and Cases of Canine Heart Disease
Poznámka: Pokud vás téma kauzy melaminu a obecně krmiv zajímá, za pozornost stojí dokument Pet Fooled na Netflixu