Když pes žere, ale hubne

Hubnutí nemusí být vždy spojováno jen s nechutenstvím. Jsou stavy, kdy zvíře má stále stejný apetit (někdy i vyšší), ale přesto ztrácí na váze. Fyziologicky se tento stav objevuje u kojících fen, popř. u psů vystavených vysoké fyzické a psychické zátěži. Bohužel příčin takového hubnutí může být mnohem více a nelze je již označit za fyziologické.

Častou příčinou hubnutí při zachované chuti k jídlu je neadekvátní výživa, jinými slovy – nekvalitní krmivo, nebo malá porce, která nepokryje všechny živinové a energetické nároky našeho zvířátka. Nekvalitní výživa se většinou rychle projeví také na srsti (srst bez lesku, lupy, špatná kvalita drápů,…). Toto lze velmi snadno napravit; kvalitní krmení je základem dobrého zdraví.

Nicméně příčinou hubnutí při zachované chuti k jídlu může být i nemoc. Jaké jsou tedy nejčastější nemoci způsobující hubnutí u jinak žravého jedince?

  • Maldigesce (především EPI – exokrinní pankreatická insuficience – nedostatek trávicích enzymů původem ze slinivky břišní)
  • Malabsorpce (masivní parazitózy, bakteriální přerůstání v tenkém střevě, idiopatické onemocnění tenkého střeva,…)
  • Chronické selhání ledvin
  • Nemoci endokrinních žláz (hypertyreóza u koček, cukrovka, …)
  • Onemocnění srdce – chlopňové vady, kardiomyopatie
  • Paraneoplastické syndromy, neoplazie aj.

Hubnutí by tak mělo být vždy konzultováno s ošetřujícím veterinárním lékařem. Zvlášť alarmující je ztráta 10 a více % hmotnosti (u hodně vyzáblých jedinců jsou v takovém případě dobře viditelná všechna žebra, lopatky i jiné kosti, osvalení končetin je velmi chabé). Mohou být přítomny i další změny, které poukazují na to, že něco není v pořádku (nadměrná plynatost, změna barvy a konzistence stolice, náchylnost k onemocněním,…). Nadměrná ztráta hmotnosti ovlivňuje negativně celý organismus. Když je zde navíc důvodem nemoc, tělo prakticky ztrácí možnost se s tím dlouhodobě vyrovnávat. Náš zásah směřující k nápravě by tak měl být co nejrychlejší.

 

autor: MVDr. Kateřina Karásková, Ph.D.