Když pes žere, ale hubne

Hubnutí nemusí být vždy spojováno jen s nechutenstvím. Jsou stavy, kdy zvíře má stále stejný apetit (někdy i vyšší), ale přesto ztrácí na váze. Fyziologicky se tento stav objevuje u kojících fen, popř. u psů vystavených vysoké fyzické a psychické zátěži. Bohužel příčin takového hubnutí může být mnohem více a nelze je již označit za fyziologické.

Častou příčinou hubnutí při zachované chuti k jídlu je neadekvátní výživa, jinými slovy – nekvalitní krmivo, nebo malá porce, která nepokryje všechny živinové a energetické nároky našeho zvířátka. Nekvalitní výživa se většinou rychle projeví také na srsti (srst bez lesku, lupy, špatná kvalita drápů,…). Toto lze velmi snadno napravit; kvalitní krmení je základem dobrého zdraví.

Nicméně příčinou hubnutí při zachované chuti k jídlu může být i nemoc. Jaké jsou tedy nejčastější nemoci způsobující hubnutí u jinak žravého jedince?

  • Maldigesce (především EPI – exokrinní pankreatická insuficience – nedostatek trávicích enzymů původem ze slinivky břišní)
  • Malabsorpce (masivní parazitózy, bakteriální přerůstání v tenkém střevě, idiopatické onemocnění tenkého střeva,…)
  • Chronické selhání ledvin
  • Nemoci endokrinních žláz (hypertyreóza u koček, cukrovka, …)
  • Onemocnění srdce – chlopňové vady, kardiomyopatie
  • Paraneoplastické syndromy, neoplazie aj.

Hubnutí by tak mělo být vždy konzultováno s ošetřujícím veterinárním lékařem. Zvlášť alarmující je ztráta 10 a více % hmotnosti (u hodně vyzáblých jedinců jsou v takovém případě dobře viditelná všechna žebra, lopatky i jiné kosti, osvalení končetin je velmi chabé). Mohou být přítomny i další změny, které poukazují na to, že něco není v pořádku (nadměrná plynatost, změna barvy a konzistence stolice, náchylnost k onemocněním,…). Nadměrná ztráta hmotnosti ovlivňuje negativně celý organismus. Když je zde navíc důvodem nemoc, tělo prakticky ztrácí možnost se s tím dlouhodobě vyrovnávat. Náš zásah směřující k nápravě by tak měl být co nejrychlejší.

 

autor: MVDr. Kateřina Karásková, Ph.D.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení