Během naší praxe jsme se setkali s nejrůznějšími problémy, které majitelé se svými psy řeší. Jednoznačně “nejdelikátnější” je tzv. Koprofágie, tedy potřeba psů konzumovat výkaly a to nejen vlastní, ale i cizí. Málokdo však má tu odvahu svěřit se veterináři a hledat řešení.
Pokud se vás toto téma týká, uklidníme vás; není to nic ojedinělého. Tento problém potkává i ta nejušlechtilejší plemena a jedince.
Proč se to stává a lze tento nechutný zlozvyk psa odnaučit?
Na tuto otázku hledá odpověď řada lidí. Přesné vysvětlení však často chybí, ale existují příčiny, které k tomu nezřídka vedou.
Vnitřní faktory:
- Kojící feny, zde je to přirozené chování plynoucí z pudu sebezáchovy (čistý pelíšek brání vzniku infekcí a zároveň chrání před vyslíděním predátory)
- Obecně štěňata, přirozená zvědavost a napodobování je nutí vyzkoušet doslova vše, záhy se však naučí, že pořádná bašta chutná mnohem líp (většinou do 1 roku věku přestanou výkaly konzumovat)
- Problém - psi, kteří se pomaleji učí, mají snahu i v dospělosti všechno zkoumat ochutnáváním, zvykli si hrát s výkaly
- “Workoholici” - mají jakýsi vnitřní pud neustále “uklízet, něco dělat” (především pracovní psi)
Vnější faktory:
- možnost pozorovat při pojídání výkalů vlastní matku a sourozence
- nevhodná potrava - vysokoproteinová dieta, malé množství vlákniny v krmné dávce
- nepravidelný režim krmení, velké pauzy mezi krmením, nedostatek potravy
- stres
- majitel a jeho výchova (nepozornost, nedůslednost)
→ nuda - prostředí chudé na podněty, dlouhá doba trávená o samotě v bytě, kotci
→ strach - tresty za to, že se jako štěně doma vykálel opravdu nejsou na místě
→ vyhledávání naší pozornosti (i ta negativní je lepší než žádná),...
- (nostalgie? - někteří lidé soudí, že jim to může připomínat měkkou teplou potravu vyvrženou matkou šťěňatům v přírodě)
Řešení? Ne vždy jednoduché.
Zkušení etologové (u nás v čele s MVDr. Hanou Žertovou, Ph.D.) radí:
- Ihned odstranit všechny výkaly z okolí psa, pozor i na kočičí toalety (zajistit tak, aby dovnitř mohla opravdu jen kočka)
- Přivést psa na vodítku na místo, kde obvykle kálí, nenechat ho jeho „produkt“ ani zkontrolovat a odvést ho hned pryč
- Psům, kteří požírají své výkaly hned během defekace, je možné zkusit nasadit koš
- Poskytnout psovi na hraní motivační hračky naplněné jídlem (míčky s otvory, ze kterých vypadávají granule, gumové kongy aj)
- Změnit životní styl psa (dostatek pohybu a činností, které dělá rád a ke kterým má vlohy - agility, flyball, coursing apod.)
- Naučit psa pouštět věci na povel s pomocí těch nejlákavějších pamlsků (ideálně začít už u malého štěněte - příkaz Fuj!)
- Odstranit všechny stresující faktory
- Za pojídání výkalů je netrestat - to je spíše kontraproduktivní a může vést i k dalším typům nežádoucího chování
V neposlední řadě nezapomenout na změnu krmiva a přidat doplňky stravy:
- Použít dietu, která obsahuje vysoký podíl vlákniny (10 %), a krmit často (alespoň 4x denně) nebo ad libitum (krmivo nechat volně k dispozici). Pes tak může neustále něco jíst nebo žmoulat, a přitom nepřibírá na váze. Krmivo s vysokým podílem vlákniny změní konzistenci trusu a ten přestane být pro psa tak atraktivní. Granulovaná forma krmiva bývá účinnější než stejné krmivo v konzervě.
- Doplněk stravy - Cayenne, který obsahuje pečlivě vybrané složky na bázi prebiotik, přírodních výtažků, vitamínů, trávicích enzymů a dalších látek, jejichž nedostatek bývá častou příčinou koprofágie
Návštěva veterináře se může také hodit:
- Nepodceňujte pravidelné odčervování
- Ve výjimečných případech může být pejsek nemocný
→ poruchy trávení - např. nedostatečná funkce slinivky (špatné trávení vyvolá v pejskovi nutkání ládovat se vším možným, aby dodal tělu co potřebuje)
→ psychická porucha, tzv. Kompulzivní (nutkavé) chování - tito psi nereagují na žádné obohacení prostředí ani učení, jedná se pravděpodobně o vrozenou geneticky podmíněnou poruchu (postiženi především psi některých plemen - německý ovčák, retriever), léčí se pomocí antidepresiv
A jedna babská rada na závěr:
- Posypat hromádku něčím pěkně pálivým (cayenský pepř), takové labůžo si snad příště nechá ujít
Náprava tohoto nevhodného chování trvá i několik měsíců. Proto buďte trpěliví a v nově nastaveném režimu vydržte. Nebojte se konzultovat tento problém s veterinárním lékařem, ten alespoň vyloučí případné onemocnění.
Zdroje:
MVDr. Hana Žertová, Ph.D. (dlouholetá expertka na poruchy chování u psů a koček): http://www.hanazertova.cz/. Psi a koprofágie.