Koronavirus a domácí mazlíčci

Počet nakažených lidí novým virem COVID-19 raketově roste. Řadu domácnosti spolu s lidmi sdílí také psi a kočky. I na ně se postupně obrací pozornost s cílem zjistit, zda mohou nějak figurovat v řetězci možných přenašečů či zda mohou sami onemocnět. Psi i kočky mají své typy koronavirů, které u nich způsobují závažná onemocnění, ale na člověka se nepřenáší, např. psincový kašel či infekční zánět pobřišnice (FIP) u koček.  

pes-koronavirus-rizikoNo typ koronaviru (COVID-19) byl sice izolován ze sliznice psa, jehož majitel tímto virem onemocněl, nicméně ani u psů ani koček se dosud neprokázalo, že by sami tímto novým virem onemocněli či byli zdrojem nákazy pro lidi.
 

Pro bezpečnost celé domácnosti platí určitá pravidla. V případě, že nejste nemocní, ani podezřelí z nákazy, můžete doma zachovat normální režim se základními hygienickými návyky (mytí rukou před i po kontaktu se zvířetem, pravidelné mytí misek, ...)Výjimkou je venčení psů. Při venčení se vyhýbejte kontaktu s dalšími lidmi (psí hřiště, parky), cvičák musí také počkat. 

V případě, že je u vás podezření na nákazu či jste dokonce nemocní, musíte si držet odstup i od svých domácích mazlíčků. Jen skutečně pečlivá hygiena může pomoci zamezit šíření nákazy. To znamená mytí rukou před i po drbání. I doma noste roušku či jinou ochranu úst a nosu. Vir sice běžném prostředí či ulpělý na chlupechči vodítku nevydrží věčně, ale rád si najde nový domov třeba na ruce kolemjdoucího, co hladí. Myslete také na hladké povrchy ve své domácnosti, jako jsou kliky, kuchyňská linka a další předměty např. ovladač k televizi. Všechny tyto plochy slouží pro přenos patogenů mnohem lépe než pórovité materiály - zvířecí kožíšek, ... v těch se ale udrží delší dobu.

Mýt si často a důkladně ruce, nesahat si na obličej a dezinfikovat všechny povrchy je dnes více než nutné (nezapomínejte na volant, kohoutky v koupelně, a hlavně na své mobily!). Jídlo pro sebe i svého zvířecího kamaráda můžete objednat on-line. Místo křečkování se však zaměřte na kvalitní stravu pro vás i vašeho mazlíčka (Hundebar). Existuje řada potravin a doplňků, které podporují imunitu. A zrovna teď bychom je měli využívat co nejvíce. Zároveň je potřeba nepodléhat stresu, nejen že ubližuje lidem a oslabuje přirozenou obranyschopnost organismu, ale přenáší se také na zvířata. 

Co když potřebujete veterinární pomoc pro svého miláčka? 

Většina veterinárních ordinací i klinik jede v nouzovém režimu, tzn. jsou zde pro akutní stavy! Přípravky proti blechám a jiným parazitům, krácení drápků, preventivní zákroky (kastrace, ...) nechte na jindy. V případě, že k veterinárnímu lékaři opravdu musíte, vyšlete s ním pouze jednoho člena rodiny a striktně dodržujte pokyny daného pracoviště (většinou je najdete na webových stránkách, popřípadě se telefonicky informujte). Jakmile vstoupíte do ordinace a vydezinfikujete se, nesahejte následně na svá mobilní zařízení, neupravujte si brýle, vlasy ani make-upnesahejte ani na další věci, které opravdu v danou chvíli nepotřebujete a dodržujte pokyny ošetřujícího personálu.  Veterinární lékaři i sestry jsou k tomuto viru stejně vnímaví jako jiní lidé, je tedy nutné se zde, stejně jako u jiného lékaře, chovat nanejvýš zodpovědně. Nakonec oni se vám snaží pomoci. 

 

autor: MVDr. Kateřina Karásková, PhD.