Lidské jídlo z grilu psům nesvědčí

Letní večery jsou neodmyslitelně spojeny s grilováním masa, zeleniny a samozřejmě popíjením alkoholických nápojů. Pokud máte pejska, těžko ho z těchto kratochvílí vynecháte, je dobré ale myslet na rizika, kterým váš mazlíček čelí. Některá se totiž tváří docela nevinně.

 

Pro začátek je potřeba se obrnit před smutnýma psíma očima, což platí nejen pro páníčky, ale i pro ostatní členy společnosti. Zejména pak malé děti to mohou s panáčkujícím chlupáčem myslet dobře a těžko to uhlídáte. Jenomže všechny ty báječné omáčky, ve kterých maso marinujete, obsahují spoustu soli a koření, které dovedou s psím trávicím traktem pořádně zacvičit.

 

Pokud vám z grilu odkapává omastek, zamezte k němu psíkovi přístup. Voní to sice famózně, ale kromě popálení mu po požití takové lahůdky hrozí vážné trávicí potíže nebo dokonce žlučníkový záchvat, který může být pro některé jedince fatální.

 

Nebezpečný je také alobal, ať už v něm připravujete sýry, zeleninu nebo maso. Pokud by si na něm pejsek pochutnal, může se mu zaseknout v trávicím traktu a problém je na světě. Mimochodem alobal není vidět na rentgenu, takže jeho odhalení není vůbec jednoduché.

 

Stejně tak grilovací náčiní (jehly na špízy, či kukuřici apod.) jsou skrytou hrozbou. Pejska sice naláká omamná vůně, ale pokud by je nedejbože spořádal, bez rychlého veterinárního zákroku se to neobejde.

 

Psí šéfkuchař přidá svou trošku do mlýna, jen pro ilustraci, že výše popsané není až tak neobvyklé.
Klasická letní grilovačka na chatě, muzika, maso na roštu, všechno krásné, sluncem zalité. Až do rána, kdy jsme našli jednoho z našich šarpejů Joshuu nad odloženým roštem, jak si dopřává tu kořeněnou mastnotu, přičemž mu zdatně sekundovala kamarádů bulinka Tabletka. Asi bychom nad tím mávli rukou s tím, že je to pako a jestli se po… tak dobře mu tak. Znáte to, že ano? Jenže asi za hodinu z roztomilého šarpeje vylétl první gejzír, který na svět znovu uvedl kus alobalu a drátěnku (to je pro mě záhada dodnes) a gejzíry v doletu, přísahám vám, zhruba 1,5 metru pokračovaly a k tomu se přidalo úporné zvracení. Prostě paráda. Takto to pokračovalo než se podařilo do psa dostat smectu, poté se zklidnil a odpadl vyčerpáním. Zvládl to bez veterináře, ale zpětně bych už neváhala a odvezla ho do nejbližší ordinace. Toliko ze života. A ano, Josh byl roztomilé, pitomoučké pako.

 

Co se alkoholu týká, spousta psů miluje pivo, je hořké, studené, zajímavé. Kupříkladu můj senior preferuje po vzoru paničky Plzeňský prazdroj. Myslete ale na to, co v malém psím těle může udělat víc než na prst pěny. Požití většího množství alkoholu způsobuje intenzivní pocit zmatenosti, ve které si pes může ublížit – někam spadnout, popálit se o gril apod. V kritickém případě, pokud by vylemtal víc piva, či něco jiného, může dojít až k otravě vedoucí ke komatu.
Naštěstí je už na našem trhu mnoho variant oblíbených nápojů vhodných pro psy i kočky, tak můžete společně slavit a k přípitku si dát psí pivo, či populární psí a kočičí prosecco.

 

Z nebezpečných potravin je nutné zmínit na prvním místě tepelně upravené kosti. To znamená oblíbená kuřecí křidélka, stehna nebo vepřová žebra. Požitím těchto kostí riskujete u psa perforaci jícnu či střeva, v lepším případě velmi hutnou zácpu. Mezi BBQ ingrediencemi se často vyskytuje cibule, která dá vašemu jídlu šmrnc, ale pro psy a kočky je toxická. Další takovou potravinou je avokádo (obsahuje persin, který pes neumí zpracovat narozdíl od člověka) a česnek. Mimochodem nedávno mi někdo vyprávěl, že jeho kočka miluje grilované houby – podle mého je to adeptka kamikatze. Houby zvířatům nee!

 

Pokud chcete pejskovi připravit extra menu – vřele doporučuji speciální kuchařku Neštěkej a jez plnou jednoduchých a fajnových receptů na zdravé psí dobrůtky. Z těch grilovaných autorka vyzkoušela třeba banán, jablka, broskve a hrušky s mátou a medem. To zní tak skvěle, že si určitě pochutnáte společně ????

 

 

Přejeme pohodové letní večery