Mezinárodní den zvířat, mají zvířata vůbec co slavit?

Mezinárodní den zvířat se slaví 4. října, tedy na svátek Sv. Františka z Assisi (✝1226),  patrona zvířat a ochránců přírody. Jeho neobyčejně kladný vztah ke zvířatům by mohl být vzorem a inspirací pro řadu lidí i dnes. Sám by však masivní vymírání živočišných druhů,či likvidaci jejich přirozeného prostředí ve velkém jen stěží pochopil. 

 

Mezinárodní den zvířat má za cíl upozornit, že na každém zvířeti a jeho welfare záleží a je jen v našich silách se postarat o to, abychom i jim vytvořili lepší svět pro život. Zájem o divoká zvířata a přírodu by měl být alespoň stejně tak velký, jaký je náš zájem o psy a kočky. I když i toto je v některých ohledech velmi diskutabilní. Populace psů i koček rozhodně na vymření nevypadá, ale podívejme se trochu blíže na jejich zdravotní stav.

 

Bez diskuzí se průměrný věk psů (12 let) i koček (14 let = pouze chované doma x 4 roky venkovní kočky - schválně, kolik přejetých koček už jste viděli?) zvyšuje, a to díky lepší veterinární péči, ale třeba i výživě. Nicméně pozor! Je prokázáno, že nadváha/obezita délku života významně zkracuje a je dokonce důležitější než samotné plemeno. Tedy nepřekrmovat a vybírat kvalitní stravu! V průměru pak nejdéle žijí psi s hmotností od 8 do 22 kg a kočky od 2,8 do 4,8 kg. Mezi plemena s nejkratší průměrnou délkou života patří např. bordeauxská doga (5,5 let), naopak k dlouhověkým patří např. irský teriér (14,8 let) či pudl toy (14,6 let). Mezi kočičí rekordmany pravidelně patří siamská kočka (kolem 20 let). A jak ja to s kvalitou jejich života, jaká onemocnění je trápí nejčastěji?

 

  • zubní kámen
  • nadváha (obezitu začala věrně doprovázet osteoartritida)
  • otitis externa (zánět uší)
  • luxace pately (čéšky)
  • nukleární skleróza (šedý zákal oka)

 

Přičemž za častý výskyt některých onemocnění můžeme právě my lidé. Velmi dobrým příkladem jsou brachycefalická plemena o jejíž zákazu chovu se již v některých zemích bouřlivě diskutuje. V současné době je uznáno přes 40 brachycefalických plemen psů a koček, přičemž v roce 2018 se v UK stal francouzský buldoček vůbec nejoblíbenějším plemenem. Popularita brachycefalických plemene roste, a to i přesto, že jsou tito jedinci predisponováni k celé řadě onemocnění (nemoci dýchacích cest, očí, páteře, dystokie, potíže s termoregulací vedoucí k úpalu a pneumonii, gastrointestinální onemocnění), a vyskytují se u nich i častěji různé dermatologické, stomatologické, ortopedické či urologické potíže. Jejich průměrný věk je jen 8,6 let! A to jen díky antropocentrické honbě za vyšlechtěním psích a kočičích plemen nesoucích rysy dětské tváře. Ne vždy tak lze označit lidskou pozornost jako prospěšnou. 

 

Zdroje:

Coren S:The Life Expectancy of 165 Breeds of Dogs,Psychology Today, 2015, Copyright SC Psychological Enterprises Ltd.. Dostupné na: https://www.psychologytoday.com/us/blog/canine-corner/201509/the-life-expectancy-165-breeds-dogs

Banfield Pet Hospital®'s Ninth Annual State Of Pet Health Report® 

Vodnárek J., Dupré GP: Roztomilost za každou cenu? Zdravotní a welfare obtíže spojené s brachycefalickými plemeny. Veterinářství, 2020 (7): 406-407.