Mýty o kočkách: Jak je to s jejich vybíravostí?

kocka-clanek-neofobieJe kočka v jídle jen extrémně vybíravá? Nebo je to mýtus? Ve skutečnosti je kočka nedůvěřivá k tomu, co nezná, tedy i k novému jídlu.

Odborně se tomu říká neofobie. Tedy strach z nového, neznámého.


Možná to znáte, chcete kočce předložit nové papání v té nejlepší víře, že je to to nejlepší, co jste pro ni na trhu zrovna našli a ... ona se toho ani nedotkne. Takové chování je však normální a souvisí s přežitím ve volné přírodě. Koťata se učí od mámy co jíst a a co ne. Pokud to žere máma, je to bezpečné, pokud se toho nedotkne, my to taky jíst nebudeme, co kdyby nás to otrávilo. V dospělosti pak preferují to, co znají a nového se obávají. Nesouvisí to s tím, že by jim nové krmivo nevonělo, případně nechutnalo, jen k tomu nemají důvěru. Některým jedincům trvá klidně i 3 týdny a více, než je přesvědčíte, že nové krmení je pro ně bezpečné.

Nicméně pozor, suchá krmiva (granule) často obsahují taková zchutňovadla a jiné látky, že to u koček působí určitou formu závislosti. Zde je nutné počítat s případným "absťákem", který by vás však neměl od změny krmiva odradit. Suchá krmiva jsou pro kočku vždy špatnou volbou.

autor: specialistka na kočičí medicínu: dr. Fern. B. Slack. Uniquely Cats® Veterinary Center

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení