Mýty o kočkách: Jak je to s jejich vybíravostí?

kocka-clanek-neofobieJe kočka v jídle jen extrémně vybíravá? Nebo je to mýtus? Ve skutečnosti je kočka nedůvěřivá k tomu, co nezná, tedy i k novému jídlu.

Odborně se tomu říká neofobie. Tedy strach z nového, neznámého.


Možná to znáte, chcete kočce předložit nové papání v té nejlepší víře, že je to to nejlepší, co jste pro ni na trhu zrovna našli a ... ona se toho ani nedotkne. Takové chování je však normální a souvisí s přežitím ve volné přírodě. Koťata se učí od mámy co jíst a a co ne. Pokud to žere máma, je to bezpečné, pokud se toho nedotkne, my to taky jíst nebudeme, co kdyby nás to otrávilo. V dospělosti pak preferují to, co znají a nového se obávají. Nesouvisí to s tím, že by jim nové krmivo nevonělo, případně nechutnalo, jen k tomu nemají důvěru. Některým jedincům trvá klidně i 3 týdny a více, než je přesvědčíte, že nové krmení je pro ně bezpečné.

Nicméně pozor, suchá krmiva (granule) často obsahují taková zchutňovadla a jiné látky, že to u koček působí určitou formu závislosti. Zde je nutné počítat s případným "absťákem", který by vás však neměl od změny krmiva odradit. Suchá krmiva jsou pro kočku vždy špatnou volbou.

autor: specialistka na kočičí medicínu: dr. Fern. B. Slack. Uniquely Cats® Veterinary Center