Nebezpečné pamlsky

Pamlsky ala “buvolí” kůžerawhide_bones_amazon

Buvolí kosti, botičky, uzle, tyčinky a jiné tvary vyrobené z kůže. Na trhu je celá řada takových pamlsků pro psy, nicméně jejich bezpečnost je více než diskutabilní a o jejich původu ani nemluvě.

 

Tyto pamlsky jsou opravdu vyrobené z kůže, a to z kůže z kožedělného průmyslu. Velká část je jich vyráběná v Číně (Thajsko,..), původem kůže však nebývají jen nám zažitá hospodářská zvířata, ale v nemalé míře i psi či kočky (“levnější” varianta). Milovníci kožených doplňků, oblečení už mohli narazit i na štítky obsahující dodatkové prohlášení:”Není vyrobeno z kůže psů, koček či tuleňů (Not made from dogs, cats or seals)”. Šokující a alarmující v jednom, že? V těchto zemích navíc zvířata nemají žádná práva a na humánní způsob chovu či utracení zapomeňte.

 

A jedeme dál. Takovéto kůže je třeba následně zpracovat, jinými slovy vymáchat v toxické chemii, abychom dostali bílý, nesmradlavý, dobře tvarovatelný produkt bez chlupů, ze kterého si následně slepíme požadované tvary, nastříkáme to fajnšmekrům pro chuť nějakým zchutňovadlem a pro změnu můžeme i obarvit. Majitel přece nakupuje očima.  

 

Pokud Vám ani použitá toxická chemie nevadí, je tady ještě jedno poměrně zásadní riziko. Po rozkousání takových lahůdek se z nich stávají lepiví, těžce stravitelní toxičtí zabijáci, většina vteřinových lepidel může jen tiše závidět. Řada majitelů se již se svými miláčky musela díky udušení způsobeném těmito pamlsky rozloučit. Takto nebezpečné však mohou být i neméně oblíbené sušené prasečí uši.

 

Jako dentální pamlsky tak raději vybírejte jiné, na trhu toho máme rozhodně dost. Dobře stravitelné pamlsky (většinou na bázi rostlinných komponent), dokonce i obohacené o vitamíny, minerály či chondroprotektiva jsou již dnes běžným standardem prodejců. Některé tipy na funkční pamlsky najdete i na stránkách VOHC.   


Pamlsky z kostíCherry-Hill-healthy-chew-toys-e1580231601799

Šunkové kosti, stehenní kosti vepřové, kolena sušená, pečená i uzená a mnoho dalších kostí najdete také v nabídce pamlsků pro psy. Nejen FDA (Americká agentura pro potraviny a léky), ale i u nás řada organizací i veterinárních lékařů varuje před zkrmováním jakýchkoliv kostí psům. 

 

Mezi nejčastější problémy, které tato “zábava” psům způsobuje patří:

  • obstrukce (ucpání) zažívacího traktu
  • dávení
  • poranění dutiny ústní i dalších částí zažívacího traktu
  • zvracení
  • průjem
  • krvácení z rekta, ale i 
  • smrt 

 

Pamlsky jsou nedílnou součástí obohacení života našich mazlíčků. V dnešní době si můžeme vybírat z nepřeberného množství a vybírat bychom opravdu měli, abychom způsobili vždy jen radost a ne starost. 

Můžeme doporučit paroží srnců a jelenů pro pejsky, které kromě toho, že je prakticky nezničitelnou hračkou, tak obsahuje morek, který je bohatý na minerály typu draslík, fosfor, hořčík, vápník, sodík a další. Paroží pomáhá posilovat žvýkací svaly pejsků a zároveň během hryzání přirozeně masíruje dásně a pomáhá čistit zuby (zvýšeným sliněním).

Dále například naše Telecí párečky představují výjimečnou a zcela zdravou, poctivou pochoutku, která udělá z Vašeho pejska nejposlušnější zvířátko na světě. Dokonce i ty nejmlsnější kočičky zaujme a přivede k ochutnávce. Navíc čisté 100 % telecí masíčko svědčí i citlivým pejskům a závidět budete i Vy :) autor: MVDr. Kateřina Karásková, Ph.D.