Nemocná slinivka u psa

Slinivka (pankreas) je mnohem důležitější orgán, než by se mohlo zdát. U psa a kočky má tvar písmene V a najdeme ji přilehlou na tenkém střevě hned za žaludkem. Plní 2 funkce - exokrinní (produkce trávicích enzymů) a endokrinní (tvorba hormonů - inzulin, glukagon a mnoho dalších). Nemoci spojené se slinivkou jsou poměrně časté a dokážou těžce potrápit (takový zánět slinivky - pankreatitida může být až život ohrožující, nemilé jsou i cukrovka či EPI - exokrinní pankreatická insuficience). Není výjimkou, že záněty slinivky mohou samy vést k EPI či cukrovce. O slinivku bychom se tak měli starat.

 

I když je v některých případech viníkem vzniku onemocnění genetika (např. německý ovčák a EPI), krmivo a způsob krmení mohou být také nápomocné. Obezita a nekvalitní potrava vedou ke vzniku celé řady onemocnění a působí negativně i na slinivku. 

 

Příčina zánětu slinivky, tedy proč dojde k aktivaci trávicích enzymů přímo ve slinivce a následně k zánětu, většinou zůstane neodhalená. Stále se však velký vliv přisuzuje požití nadměrného množství tuku, případně bílkovin, zejména po předchozím hladovění. Pozor tak na nejrůznější oslavy, grilovačky a jiné, kdy se na našem stole objevují až příliš mastná jídla, ti malí loudivci většinou dosáhnou svého. Největším stimulátorem pro slinivku je právě potrava, především tuky a bílkoviny v ní obsažené. 

 

Vhodnou prevencí je vyvážená strava složená z kvalitních surovin. Přece jen, kvalitního vždy stačí méně, aby se pokryly veškeré nároky, které organismus má a zároveň bez zbytečného zatěžování. Právě toho jsme si v Hundebaru dobře vědomi.

 

A když už dojde k nějakému trvalému poškození jako je EPI? Nezoufejte, i když už váš pes není schopen sám tvořit dostatek trávicích enzymů, naštěstí máme na trhu účinné náhražky (AmylaDol - pro psy i kočky). Spolu s vhodným krmivem se váš pes vrátí do normálu. U samotného krmiva je nejdůležitějším kritériem jeho stravitelnost, ta by měla být opravdu vysoká. Zapomeňte tak na krmiva, která obsahují rostlinné bílkoviny či více vlákniny než 2 %. Tuky o něco také omezíme, část můžeme dotovat v podobě kokosového oleje, ten obsahuje mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem a jejich trávení tak není náročné.     

 

Se suplementací trávicích enzymů se můžete setkat obecně i u starších jedinců, kde už trávení není dvakrát výkonné. Trávicí enzymy však zařazujeme ke krmivu vždy až po domluvě s ošetřujícím veterinárním lékařem, který zná zdravotní stav vašeho chlupatého přítele nejlépe.

 


autor: MVDr. Kateřina Karásková, Ph.D.