Nemocná slinivka u psa

Slinivka (pankreas) je mnohem důležitější orgán, než by se mohlo zdát. U psa a kočky má tvar písmene V a najdeme ji přilehlou na tenkém střevě hned za žaludkem. Plní 2 funkce - exokrinní (produkce trávicích enzymů) a endokrinní (tvorba hormonů - inzulin, glukagon a mnoho dalších). Nemoci spojené se slinivkou jsou poměrně časté a dokážou těžce potrápit (takový zánět slinivky - pankreatitida může být až život ohrožující, nemilé jsou i cukrovka či EPI - exokrinní pankreatická insuficience). Není výjimkou, že záněty slinivky mohou samy vést k EPI či cukrovce. O slinivku bychom se tak měli starat.

 

I když je v některých případech viníkem vzniku onemocnění genetika (např. německý ovčák a EPI), krmivo a způsob krmení mohou být také nápomocné. Obezita a nekvalitní potrava vedou ke vzniku celé řady onemocnění a působí negativně i na slinivku. 

 

Příčina zánětu slinivky, tedy proč dojde k aktivaci trávicích enzymů přímo ve slinivce a následně k zánětu, většinou zůstane neodhalená. Stále se však velký vliv přisuzuje požití nadměrného množství tuku, případně bílkovin, zejména po předchozím hladovění. Pozor tak na nejrůznější oslavy, grilovačky a jiné, kdy se na našem stole objevují až příliš mastná jídla, ti malí loudivci většinou dosáhnou svého. Největším stimulátorem pro slinivku je právě potrava, především tuky a bílkoviny v ní obsažené. 

 

Vhodnou prevencí je vyvážená strava složená z kvalitních surovin. Přece jen, kvalitního vždy stačí méně, aby se pokryly veškeré nároky, které organismus má a zároveň bez zbytečného zatěžování. Právě toho jsme si v Hundebaru dobře vědomi.

 

A když už dojde k nějakému trvalému poškození jako je EPI? Nezoufejte, i když už váš pes není schopen sám tvořit dostatek trávicích enzymů, naštěstí máme na trhu účinné náhražky (AmylaDol - pro psy i kočky). Spolu s vhodným krmivem se váš pes vrátí do normálu. U samotného krmiva je nejdůležitějším kritériem jeho stravitelnost, ta by měla být opravdu vysoká. Zapomeňte tak na krmiva, která obsahují rostlinné bílkoviny či více vlákniny než 2 %. Tuky o něco také omezíme, část můžeme dotovat v podobě kokosového oleje, ten obsahuje mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem a jejich trávení tak není náročné.     

 

Se suplementací trávicích enzymů se můžete setkat obecně i u starších jedinců, kde už trávení není dvakrát výkonné. Trávicí enzymy však zařazujeme ke krmivu vždy až po domluvě s ošetřujícím veterinárním lékařem, který zná zdravotní stav vašeho chlupatého přítele nejlépe.

 


autor: MVDr. Kateřina Karásková, Ph.D.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení