Představujeme Donský sphynx

Don sphynx

Někdy mám pocit, že se “nahé” kočky sphynx dostaly do všeobecného povědomí až díky seriálu Přátelé. Určitě znáte tu scénu, kdy si Rachel přinese domů holou kočku. Když ji Ross spatří řekne: “Proč je ta kočka naruby?” :)

Podobný dojem z nich mají mnozí. Sphynx jsou pro lidi často podivní, neuchopitelní, zvláštní. Na druhou stranu, pro ty, kteří měli možnost je opravdu poznat a zažít, jsou neobyčejní, nenahraditelní a úžasní. 

 

Je potřeba zmínit, že existují dvě různá plemena sphynx, která vznikla nezávisle na sobě. Kanadský sphynx původem z Kanady a Donský sphynx původem z Ruska. 

 

Donský sphynx je středně velká kočka s velmi specifickým vzhledem, který jí na první pohled propůjčuje práve absence srsti. Není to ale úplně tak jednoduché, protože Don sphynx může být úplně holý „gummy“, nebo semišový „flock“, dokonce může mít i dlouhé vlnité chlupy „brush“. Tento jejich vzhled umocňují krásné oči mandlového tvaru, velké vysoko posazené uši a vrásky, se kterými se už narodí. (Jaká nespravedlnost :D)

 

Co považuji za nejdůležitější, není na první pohled vidět, a sice jejich povaha. Jedná se o neuvěřitelně společenské, přátelské plemeno, které miluje a potřebuje svého člověka, chodí vítat ke dveřím, nevynechá příležitost svého majitele zalehnout a nenechá mu kousek soukromí ani v koupelně, či na toaletě. :D

Mohou působit křehce a náročně na péči, ale není tomu tak. Nevyžadují o moc více, než jiná kočka žijící v bytě. Koluje mýtus, že se musí každý týden koupat. Z mojí zkušenosti, koupání nic neřeší. 

Pokud se pokožka sphynxe špiní, s největší pravděpodobností je příčinou strava, která dané kočce prostě nesedí. Často se to stává při krmení stravou, která obsahuje obiloviny, barviva a konzervanty. Doporučuji se tomu vyhnout a snažit o co “nejčistší” stravu pro masožravce. Nejlepších výsledků se dosahuje na vyvážené BARF stravě. Dále na masových konzervách z kvalitních surovin. Mokrá strava by měla tvořit hlavní část kočičí stravy všeobecně, sphynx nejsou výjimkou. 

Don sphynx jako plemeno není zatížený na dědičné choroby. Při výběru koťátka apeluji na výběr solidního registrovaného chovatele. Minimalizujete riziko různých trávicích a kožních problémů, které se u sphynx běžně uvádějí. Bohužel už se neuvádí původ těchto jedinců. 

 

 

Za článek a fotografie moc děkujeme chovatelce Anně Homolkové, CHS El Tchubka

FB page : https://www.facebook.com/eltchubka

FB skupina: https://www.facebook.com/groups/VSEoSPHYNX

IG: https://www.instagram.com/el_tchubka_sphynxcz.cz/