První pomoc při přehrátí psa

Poznáte příznaky přehřátí (hypertermie) u svého psa? Patří mezi ně: výrazně zrychlené nebo dokonce obtížné dýchání, zrychlený srdeční tep a frekvence dechu, slintání, mírná slabost, strnulost nebo dokonce kolaps. Dalšími symptomy mohou být záchvaty, krvavá stolice a zvracení spojené se zvýšenou teplotou (40°C).

Psi mají velmi omezenou schopnost termoregulace; chlazení u nich probíhá hlavně zrychleným dýchaním. Potní žlázy mají narozdíl od nás pouze na spodní straně tlapek.

První pomoc při přehřátí je tedy namočit tlapky do nádoby (kelímku, kyblíku) s ledem – tohle může skutečně zachránit život. Dále je třeba zajistit dostatečné proudění vzduchu, nejlépe chladného. Pejskovi namočit spodek a hlavu a dát mu hodně pít, pokud je toho ještě schopen. Cesta k veterináři by měla ve vážných případech následovat.

Plemena s placatými čenichy jako jsou mopsíci, buldočci, nebo perské kočky jsou mnohem náchylnější k přehřátí v důsledku přirozeně zhoršeného dýchání. Je tedy nutné tyto mazlíčky během vlny veder udržovat v chladných či klimatizovaných místnostech. Stejné opatření platí pro psí či kočičí seniory, zvířata s nadváhou, či jedince s nemocemi srdce a dýchacích cest.

Nechtějte po svém psovi stejné výkony za každého počasí. Svaly při práci produkují spoustu tepla, což je v kombinaci s vysokou okolní teplotou vzduchu v horkých dnech, zvlášť u nasvalených plemen, extrémně zátěžová situace, kterou nemá takový pes šanci zrychleným dýcháním uchladit.

Pokud chcete pejska po výletu nebo vycházce zchladit, namočte osušku do studené vody a do vyždímané pak pejska zabalte, nebo z ní udělejte podložku. . Případně lze zvířátko osprchovat nejlépe vlažnou vodou. Zapomeňte na aporty do vody! Pejska to může stát život. Samozřejmostí by měla být vždy dostupná miska chladné, pitné, čerstvé vody.

Mrkněte kdyžtak na náš článek s tipy, jak zvládnout vedra.