Voda a její příjem u pejsků a kočiček

Voda je pro řadu lidí něčím velmi obyčejným a lehce dostupným. Voda si však zaslouží náš respekt. Bez ní bychom dlouho přežít nemohli.

Voda představuje největší podíl vnitřního prostředí organismu a plní řadu funkcí (je rozpouštědlem, účastní se chemických reakcí, podílí se na osmotickém tlaku, je nezbytná pro transport živin, plynů, biologicky účinných látek apod). Voda tak tvoří přibližně 60 % hmotnosti těla (hubené zvíře může mít až k 70 % vody a naopak obézní jen kolem 45 %), v mozku a vnitřních orgánech je dokonce vody až 85 %. Voda sama vzniká v organismu při některých oxidačních procesech – z 1 g bílkovin, tuků, škrobu vzniká 0,41, 1,07 a 0,55 g vody (toho umí využít např. velbloudi – ano, v jejich hrbech se nachází tuk a jeho odbouráním získávají kromě energie také trochu vody).

Voda je pro život nepostradatelná a její příjem závisí na řadě faktorů (teplota a vlhkost prostředí, fyzická zátěž, typ stravy, věk zvířete,…). Samotný pocit žízně vzniká v případě, že v těle poklesne obsah vody o více než 50 ml na 10 kg hmotnosti, popř. když to přeženeme se solí. Pro lepší představu můžeme uvést, že průměrná denní spotřeba vody je např. u dospělé dojnice kolem 150 litrů (i více), koně na pastvě běžně vypijí kolem 40 litrů, dospělé ovce a kozy kolem 4-5 l a kojící prasnice kolem 20 l. Kolik toho ale vypije pes či kočka?

U psů i koček se díky rozmanitosti plemen a jejich velikostí udává spotřeba vody na kilogram živé hmotnosti. Za normálních okolností se příjem tekutin u psa obvykle pohybuje do 60 (30-50) ml na kilogram hmotnosti za den. Za horní hranici, kdy bychom však měli zvýšit naší pozornost, se považuje příjem 100 ml/kg den. Prakticky stejné hodnoty platí i pro kočičky. Příjem tekutin u psů a koček nad 100 ml/kg den se odborně nazývá polydipsie (Pd), zvýšená produkce moči nad 50 ml/kg den pak polyurie (Pu) a právě syndrom Pu/Pd doprovází řadu onemocnění, např:

  • Endokrinologické (diabetes mellitus – cukrovka, diabetes insipidus – tzv. žíznivka, hypertyreóza – zvýšená funkce štítné žlázy, …)
  • Dysfunkce ledvin
  • Pyometra
  • Nedostatečná funkce (Insuficience) jater
  • Psychogenní polydipsie
  • Neoplazie (jater, ledvin)
  • ale také terapie některými léky (diuretika, kortikoidy, syntetické tyroidní hormony, antikonvulziva,…)

Sledování příjmu tekutin by tak mělo být běžnou součástí péče o naše mazlíčky. Vždy bychom jim měli předkládat čerstvou pitnou vodu v dostatečném množství (i když řada z nich ráda pije z kaluže). Škodí totiž i nedostatek tekutin, který vede k dehydrataci a dalším obtížím (klesá tvorba slin a moči, snižuje se chuť k jídlu, zvyšuje se tělesná teplota, srdeční frekvence, obtížněji se dýchá). Ztráta vody, která představuje 10 % hmotnosti těla, je považována u většiny zvířat za kritickou (velbloudi však dokáží snášet i dehydrataci ve formě 30 % ztrát hmot. těla a toto je právě bráno jako jeden z hlavních faktorů, proč dokáží přežít extrémní podmínky v poušti).

Zvlášť kočky jsou známé tím, že méně pijí. Kočka ve volné přírodě přirozeně přijímá vodu především prostřednictvím potravy, kdy v těle kořisti tvoří voda velkou část. Zároveň kočky dokáží velmi dobře koncentrovat moč, jsou také méně vnímavé k pocitu žízně a pomaleji reagují na stav hydratace svého organismu. Tyto skutečnosti vedou v zajetí, v kombinaci s použitím výhradně suchých komerčních krmiv, často ke vzniku močových kamenů a onemocnění dolních cest močových. Pokud chceme zvýšit příjem tekutin u takových koček, je dobré alespoň část suchého krmiva (granulí) vyměnit za vlhké a zvážit typ předkládání vody (umístění napájecích misek – v blízkosti kočičích toalet, misek s krmením, typ misek – tvar, hloubka vody, použití fontánky), popř. použít i vodu ochucenou např. šťávou z tuňáka či jiné ryby (kočky jsou velmi specifičtí tvorové a některé z nich dokonce nemají rády chuť kohoutkové vody).

Voda je pro nás všechny nepostradatelná a pejsci ani kočičky nám neřeknou, zda mají žízeň, je tak na nás, abychom se o jejich zdraví starali i v tomto ohledu.

 

autor: MVDr. Kateřina Karásková, Ph.D.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení