Životně nebezpečná psí krmiva jsou i v ČR

Vitamín D patří mezi esenciální, tedy životně důležité živiny, ale jeho nadbytek může být smrtelný.

V současné době se tento problém intenzivně řeší ve Spojených státech v důsledku úhynu stovek domácích mazlíčků, kteří zemřeli v přímém důsledku konzumace krmiv, která obsahovala toxické množství vitamínu D většinou na selhání ledvin. FDA (Food and Drug Administration) vydala varování jak pro majitele zvířat, tak i pro veterinární lékaře týkající se právě zjištěného nebezpečného obsahu v krmivech a zároveň uvádí seznam dotčených značek včetně šarží. Detailní informace viz FDA.

Tento problém se bohužel týká i krmiv Hill´s na našem trhu. Konkrétně Hill´s Prescription Diet – Z/D dieta v konzervách – tedy krmivo pro jedince s potravinovou intolerancí, či alergiemi, tzv. ultra-alergen free. Smutný fakt na celé kauze je však to, že Hill´s o problému ví více než rok než vůbec začal podnikat nějaké kroky k řešení situace. Jen pro ilustraci, v jejich případě se jedná o stažení 13.5 milionu plechovek z celosvětového trhu!!! Reakce však nastala až po podání hromadné žaloby v důsledku úmrtí stovek, možná až tisíců zvířat. Přitom první náznaky, že něco není v pořádku přišly už v únoru 2018 – majitelé zvířat si stěžovali, že Hill´s krmiva vyvolávají příznaky shodující se s otravou vitamínem D, konkrétně průjmy, extrémní žíznivost, ztráta chuti k jídlu. Bohužel však nedošlo k včasnému opatření a mnoho zvířat tak zemřelo zcela zbytečně.

České zastoupení této globální a respektované značky (Hill´s patří pod konglomerát Colgate-Palmolive) k této kauze uvedlo takřka nevinně vyznívající tiskovou zprávu „Hill’s Pet Nutrition s.r.o. dobrovolně stahuje vybrané psí konzervy kvůli nadbytku vitamínu D.“ celé znění viz. https://www.hillspet.cz/productlist

Mezi dalšími značkami čelící důsledkům téhož problému je Orlando a Nature´s Promise, které jsou u nás také k dostání, nicméně problém se týká pouze amerických šarží; evropské by v tomto případě neměly být dotčeny.

Příčinou problému je dle všeho subdodavatel, resp. skutečný výrobce krmiv. Tím totiž nebývá deklarovaný výrobce, tj. značka, tak jak ji známe, ale firma, která se zabývá výrobou krmiv na zakázku pro různé odběratele. Jak si v tomto netransparentním systému může být majitel psa nebo kočky jistý, že jeho oblíbená značka dodá vždy kvalitní krmivo pro jeho mazlíčka?

zdroje: https://www.cbsnews.com/news/hills-dog-food-recall-pet-food-maker-faces-mounting-legal-woes-over-dog-deaths/
https://www.fda.gov/animalveterinary/newsevents/ucm627485.htm, https://wsbt.com/news/local/9-brands-of-dry-dog-food-recalled