Časté dotazy

Z čeho připravujete psí a kočičí krmiva?

Vše připravujeme ze stejných surovin, které běžně používají restaurace i školní jídelny, tedy z takzvané potravinářské kvality (human-grade). Vybíráme si dodavatele na všechny naše ingredience - od masa, přes zeleninu až po semínka nebo mořské řasy a věřte tomu, že cena pro nás není jediný rozhodovací faktor. Snažíme se v co největší míře podporovat lokální dodavatele, ale jsou samozřejmě produkty, kde to nejde, přesto neustále hledáme partnery z řad českých podnikatelů a firem a to nejen u surovin ;)

Možná Vás překvapí, že nenabízíme širokou nabídku variant, ale záleží nám na tom, abychom vytvářeli krmiva ve špičkové kvalitě, za adekvátní cenu. A také nechceme vozit suroviny přes půl planety jen, abychom je měli. Prostě selský rozum v praxi.

Do čeho balíte vaše krmiva?

Naše vymazlená krmiva jsme se rozhodli s ohledem na přírodu balit do skla. Kromě toho, že to pečlivě vybraným a zpracovaným surovinám ve skle ohromně sluší, rozjedené porce je možné, narozdíl od plechovky, víčkem znovu uzavřít a uložit do lednice, takže i druhý den bude dobrota chutnat a vonět jako čerstvě otevřená.

Aktuálně intenzivně pracujeme na získání obchodních partnerů, kteří se zapojí do našeho systému vratných obalů a společně tak uděláme něco fajn pro přírodu a ekologii a budeme tak mít o chlup lepší pocit. Zajímá vás to? Chcete Hundebar ve svém obchodě? Ozvěte se Markétě :)

Jak nám Hundebar dodáte?

Jak si budete přát! Vybrat si můžete z několika variant přepravy, takže je to na Vás.

Skleničky jsou trvanlivé, jen je na cestu pečlivě připravíme, aby k vám dorazily v jednom kuse a hlavně, aby udělaly radost chlupáčovi.

Jaká pravidla musíte při výrobě dodržovat?

Každý krmivářský provoz musí svou činnost provozovat v prostorách k tomu účelu schválených jak z pohledu Státní veterinární správy, tak ÚKZÚZ. To znamená, že výroba našich produktů probíhá v provozu pod stálou veterinární kontrolou, kde se musí dodržovat principy systému HACCP, tedy systému analýzy rizik a stanovení kritických kontrolních bodů, tj. dodržování pravidel práce a zacházení se surovinami, kde cílem je eliminace jejich možného střetu v místech, kde by mohlo dojít k jakékoliv kontaminaci a tím riziku. Není to nic výjimečného, je to víceméně běžná praxe každého provozu, který pracuje s potravinami, ale pro Vás je to další ujištění, že vše co děláme, je podle pravidel a v souladu s legislativou.

A pokud Vás zajímají paragrafy, pak jen namátkou ty nejdůležitější, kterými se řídíme: Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004 o hygieně potravin, s přihlédnutím na Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1069/2009, Nařízení Komise (EU) č. 142/2011 a Vyhláškou Ministerstva zemědělství č. 451/2000 Sb. ze dne 11. prosince 2000.

Jak víte, kolik čeho má pes či kočka ve své stravě mít?

Hundebar receptury jsou v první řadě pečlivě sestaveny odborníkem na výživu zvířat MVDr. Kateřinou Karáskovou, Ph.D., která po získání doktorátu působila na Ústavu výživy zvířat, Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně jako Odborný asistent a tématu se věnuje i nadále během své praxe malých zvířat. Zároveň se držíme doporučení stanovených autoritami FEDIAF (The European Pet Food Industry) a AAFCO (The Association of American Feed Control Officials), potažmo NRC (National Research Council), kteří vydávají nutriční směrnice pro krmení domácích mazlíčků. Sledujeme také nejnovější výzkumy a poznatky z vědeckého prostředí, tedy nejen aktuální trendy v oblasti výživy zvířat. Zdraví zvířat totiž není něco, s čím bychom si dovolili hazardovat.

Můj pes / kočka nesmí kuřecí, může dostat Hundebar?

Všechny naše receptury jsou tzv. mono-proteinového charakteru, to znamená, že v krůtí receptuře není jiný zdroj živočišné bílkoviny než z krůty, včetně vnitřností, v hovězím z hovězího atd.

Pokud Vašemu zvířátku vadí kuřecí, můžete bez obav snadno sáhnout po jiné variantě. Navíc i vlastní výrobu kuřecích variant děláme odděleně, tak abychom eliminovali možné riziko nechtěného kontaktu.

Můj pes je hrozně vybíravý, bude mu Hundebar chutnat?

Nebojte se, už jsme měli s takovými miláčky tu čest a také proto jsme Hundebar zkoušeli na psíčcích všeho druhu, včetně frfňalů, jak jim říkáme. Uznáváme, že to nemáte snadné, jednou je jídlo v pořádku, podruhé už vůbec, zkusíte něco jiného, to neklapne a tak dál… Hundebar obvykle přesvědčí i ty největší frfňy, anebo psí seniory, kteří už mají věkem zhoršené smysly. Princip je jednoduchý, jsou to totiž tuky, které nesou chuť a vůni a právě ty se teplem uvolňují z masa, provoní ho a s ním celou směs, takže výsledek je obvykle v tomto ohledu pozitivní. 

Moje kočka je hrozně vybíravá, bude jí Hundebar chutnat?

Nejsme tak sebevědomí, abychom řekli stoprocentně ano. Kočky jsou speciální a my to dobře víme, nemálo nás během vývoje potrápily.
Co můžeme říci je, že pokud Vaše kočička, či kocourek neznají vlhkou stravu, budou zřejmě dost překvapené, co se jim to snažíte nabídnout a bude potřeba je s tímto typem jídla postupně seznámit. Tedy postupně po troškách přidávat ke granulím, aby si troufly ochutnat. Kočky jsou opatrné a velmi nedůvěřivé k tomu, co neznají. Zároveň pokud víte, že Váš mazlík nestojí o ryby (ano, i takové kočky jsou!), nemá význam mu je podsouvat. 
Nepoužíváme žádná zchutňovadla, ani cukr (oblíbený trik velkovýrobců), abychom k misce nalákali, věříme, že kvalitní, čerstvé  suroviny ve správném složení jsou pro kočičí organismus to nejlepší, ač kočenky občas velí jinak.

Psi jsou masožravci a vy jim dáváte zeleninu?!?

S nástupem trendu krmení syrovou stravou (BARF) se na sítích hojně propírá, zdali je pes masožravec či všežravec. Ani jedno zařazení není jednoznačně správné, protože pes není kočka, ale ani prase, pokud vezmeme typické reprezentanty druhu. Pes dokonce vydrží i bez masa, ale protože tuky jsou pro něj zdroj energie a živočišné bílkoviny základní stavební látkou (obsahují potřebné esenciální aminokyseliny), rádi mu je dopřejeme v co nejlepší formě. Ovoce a zelenina jsou ve správném poměru v celkové krmné dávce cenným zdrojem antioxidantů, minerálů, stopových prvků a širokého spektra vitamínů, z nich mnohé si psí organismus nedovede jinak vyrobit.